Fascynująca kolekcja modeli ciężarówek z Europy Wschodniej – od starego Pekaesa, po białoruskie złomy

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_09

Michał Miękiszak z Gniezna jest jednym z członków grupy Truck-Spotters.eu, której świetne zdjęcia co dwa tygodnie prezentowałem w całej serii artykułów 40ton.net oraz Truck-Spotters.eu prezentują nowości z polskich dróg. Michał świetnie odnajduje się jednak nie tylko przy drodze z aparatem, lecz także przy biurku, w domowym zaciszu, gdzie buduje bardzo interesujące modele ciężarówek w skali 1:87. Są to oczywiście modele bazujące na popularnych produktach firmy Herpa, lecz spora część kolekcji Michała została zmodyfikowana i to w bardzo interesujący sposób. Motywem przewodnim tej kolekcji jest bowiem ewidentnie transport w Europie Wschodniej, ze wszelkiego rodzaju białoruskimi “zabytkami”, czyli klasykami w postaci pojazdów z firm Willi Betz, czy Sovtransavto. Przeglądając zdjęcia modeli Michała można poczuć się jak na parkingu przy autostradzie A2 lub jak w kolejce do granicy we wczesnych latach XXI wieku.

Poniżej prezentuję kilka najciekawszych zdjęć kolekcji Michała, zaś więcej znajdziecie na jego stronie na Facebooku – MM Trucks & Modells. Warto ją śledzić, bo już wkrótce pojawi się tam na przykład nowa Scania z firmy Angama, czy holenderski zestaw do transportu zwierząt. Przy okazji wszystkich miłośników interesujących ciężarówek, w tym przede wszystkim tych jeżdżących między wschodem a zachodem, zapraszam do przejrzenia pełnej galerii zdjęć Michała, która czeka TUTAJ.

Mercedes SK Eurocab – tego typu pojazdy na białoruskich rejestracjach cały czas przecinają Polskę ze wschodu na zachód, ewidentnie będąc jednak gatunkiem na wyginięciu.

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_02

Actros z chłodnią i tablicą TIR na atrapie chłodnicy jest w pełni gotowy do trasy na Kazachstan.

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_03

6-tonowy Mercedes T2 z kabiną sypialną, oczywiście na rejestracjach z Białorusi – klasyka!

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_04

Volvo FH, które dopiero czeka przygoda na wschodzie. Uwagę zwraca kartka z informacjami dla dealera na szybie i zjazdowe niemieckie rejestracje – Michał nie zapomniał o żadnym szczególe.

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_05

A to już kolejny Białorusin i kolejny klasyk – Scania Streamline jeszcze na czerwonych rejestracjach.

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_06

Tutaj mamy natomiast kompozycję z przełomu XX i XXI wieku – klasyczny Willi Betz z Białorusi i Eurotech z Pekaesu razem na pauzie.

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_07

Rosjanie reprezentowani są w kolekcji Michała raczej nowocześnie i ich rejestrację otrzymał tandem na bazie Stralisa. Nie zabrakło oczywiście numerów wypisanych na tylnej części plandeki.

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_08

Kolejne spotkanie na parkingu, chyba jeszcze bardziej klimatyczne.

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_09

Obok siebie zaparkowała też cała flota Mercedesów Willi Betz na rejestracjach z różnych krajów.

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_10

Znowu Rosja, tym razem spod znaku Sovtransavto Smoleńsk. Detale są w tym modelu wprost ujmujące.

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_01

Michał ewidentnie bardzo lubi ciężarówki z Białorusi – oto mamy dwa kolejne egzemplarze, oczywiście równie “wschodnie”.

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_12

Czasami nawet Mercedes SK wymaga “bieżących regulacji”. Naprawa trwała pewnie jakieś 25 minut 😉

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_13

A na koniec ciężarówka z Wielkiej Brytanii, a konkretnie z firmy Transam, która specjalizuje się w wożeniu zaplecza technicznego na wielkie koncerty. Mowa tutaj także o imprezach organizowanych w Rosji, stąd też czarne DAF-y regularnie goszczą w tym kraju.

ciezarowki_europa_wschodnia_modele_187_11