Faktoring jako część strategii firmy transportowej

Publikacja na zamówienie

Faktoring to nie tylko skrócenie terminu płatności z 90 dni do zaledwie kilku godzin. Decydując się na tę usługę, przewoźnik otrzymuje cały pakiet korzyści –  spokojny sen związany z gwarancją otrzymania pieniędzy w terminie, oszczędność czasu, wynikającą z przejęcia monitoringu płatności przez faktora, możliwości rozwoju dzięki stałym wpływom na konto. Nic dziwnego, że popularność usługi rośnie, na co wskazują dane opublikowane przez Polski Związek Faktorów, z których wynika że do czerwca 2018 roku co dziesiąta firma wspierała swój rozwój usługą finansowania faktur.

Faktoring to usługa, w której faktorant (zleceniobiorca) zbywa nieprzeterminowaną wierzytelność na faktora (firmę finansową), w wyniku czego otrzymuje wcześniejszą zapłatę z wykonane zlecenie. Faktor czeka na zapłatę od płatnika wskazanego na fakturze zgodnie z terminem płatności.

Choć zainteresowanie finansowaniem faktur rośnie, to nadal istnieje wokół niego wiele kontrowersji. Można spotkać się z negatywnymi opiniami na temat kosztów, które zdaniem przewoźników są za wysokie. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest poczekać na pieniądze nawet 3 miesiące niż płacić prowizje faktorowi. Dlaczego zatem tak wiele firm sięga po to rozwiązanie? Otóż uwolnienie pieniędzy zamrożonych w fakturach ułatwia zarządzanie finansami i planowanie wydatków oraz inwestycji. Faktoring pozwala swobodnie obracać zarobionymi pieniędzmi i pomnażać zyski. Do upływu terminu płatności można nimi obrócić wielokrotnie. Po przeliczeniu zysków jakie firma wygenerowała w tym czasie okazuje się, że korzyści znacznie przewyższają koszty.

Oczywiście jak każda inna usługa, tak i faktoring  w nie każdej firmie znajdzie swoje zastosowanie. Są jednak sytuacje, w których będzie on szczególnie przydatny, a co najważniejsze opłacalny.

Faktoring sprawdzi się zarówno w firmach handlowych, usługowych, jaki i produkcyjnych, które sprzedają towary lub usługi z odroczonym terminem płatności. Doskonale wpisuje się więc w potrzeby branży transportowej, gdzie występują nie tylko długie terminy płatności, ale również rozbudowane łańcuchy podwykonawców. Szczególnie w przypadku firm, które dysponują niewielkimi zasobami kapitału własnego, a chcą się szybko rozwinąć i zbudować przewagę konkurencyjną. Długie terminy płatności stanowią dużą barierę dla rozwoju firm transportowych, a faktoring skutecznie ją przełamuje – mówi Magdalena Baranowska Prezes Zarządu  Spółki Transcash.eu S.A. która wprowadziła na rynek markę TransFactor.

Faktoring będzie skuteczny zawsze wtedy gdy zostanie zastosowany jako część strategii finansowej firmy. Pozwoli to zaplanować przepływy pieniężne w przedsiębiorstwie i zapewni płynność finansową. Dzięki finansowaniu faktur przedsiębiorca uniknie zatorów płatniczych nawet wtedy gdy kontrahent z jakichkolwiek powodów spóźni się z płatnością. – dodaje.

Nawiązujesz nowe relacje biznesowe i nie wiesz z jakim płatnikiem będziesz miał do czynienia?

Zawieranie nowych umów to zawsze pewien rodzaj ryzyka. Na początku zaufanie do kontrahenta może być ograniczone – zwłaszcza jeżeli chodzi o terminowe regulowanie zobowiązań. W tym przypadku faktoring daje poczucie bezpieczeństwa, że zapłata za wykonaną usługę na pewno wpłynie na konto. Z drugiej strony zleceniobiorca wysyła swojemu kontrahentowi sygnał, że jest profesjonalnym przedsiębiorcą, dbającym o rzetelne i terminowe wykonywanie zleceń, ale też terminowe płatności za swoją dobrze wykonaną pracę. Faktoring w tym przypadku może działać na płatnika dyscyplinująco. Zwykle wierzytelności objęte cesją są traktowane priorytetowo w odniesieniu do innych faktur, nieobjętych finansowaniem.

Chcesz mądrze planować wpływy, wydatki i inwestycje?

Bez względu na wielkość firmy i zakres działalności, podstawą jej dobrego funkcjonowania jest planowanie budżetu. Długie terminy płatności sprawiają, że racjonalne zarządzanie pieniędzmi firmy jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, które generują wysokie koszty. Planowane wydatki ograniczają się wtedy do niezbędnych potrzeb, a nie inwestycji nakręcających rozwój przedsiębiorstwa. Faktoring to narzędzie, które zapewnia stałe wpływy na konto. Dzięki temu przedsiębiorcy mają pewność, że pieniądze są w zasięgu ich ręki. Mogą więc zaplanować pewną sumę na rozwiązania ułatwiające prowadzenie działalności, bez obaw, że zabraknie pieniędzy na finansowanie bieżących potrzeb. Jednocześnie Planowanie wydatków w taki sposób ogranicza ryzyko powstania zatorów płatniczych.

Rozwijasz swoją nową działalność, by zyskać przewagę konkurencyjną?

Młode firmy mają przed sobą duże wyzwanie – wyróżnić się i budować przewagę konkurencyjną. To trudne zadanie, zwłaszcza w branży transportowej, w której zaufanie do młodych firm jest ograniczone. Zatory płatnicze w takim przypadku mogą być tragiczne w skutkach, dlatego warto zapobiegać im od samego początku. Młodzi przedsiębiorcy mogą wykorzystać faktoring na różne sposoby.

Po pierwsze faktor weryfikuje wiarygodność płatniczą zleceniodawcy, dzięki czemu przewoźnicy upewniają się, że firma jest godna zaufania i warto nawiązać z nią współpracę. Poza tym otrzymują pieniądze na czas i  mogą spać spokojne, wiedząc, że mają środki nawet na nieprzewidziane wydatki. Zyskują też czas, który do tej pory tracili na pilnowanie płatności. (Dobry faktor nie tylko sam monitoruje płatności, ale oferuje tę usługę bez dodatkowych opłat.) Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku jednoosobowych firm, w których właściciel jest jednocześnie kierowcą, księgowym i spedytorem. Ważną korzyścią jest też poprawa relacji biznesowych, w których pośredniczy faktor. Wykluczamy konflikty i frustracje związane z opóźnieniem płatności.

Faktoring to narzędzie finansowe, które ułatwia przedsiębiorcom zarządzanie pieniędzmi firmy.  Co więcej jest on bezpieczny ponieważ nie stanowi dodatkowego obciążenia w postaci comiesięcznej raty.

Chcesz wiedzieć wiecej o faktoringu ?
wejdź na https://transfactor.eu/