Faktoring dla transportu – raport TransFactor 2019

Publikacja na zamówienie

Faktoring cieszy się coraz większym zainteresowaniem przewoźników. Wynika to z najnowszego raportu TransFactor, który wskazuje na 152% wzrost wartości faktur sfinansowanych w pierwszym kwartale 2019 roku w stosunku do analogicznego okresu 2018 rok. Skąd takie zainteresowanie usługą w branży TSL?

Branża transportowa nie zwalnia tempa. Niestety wraz z obsługą dodatkowych tras, rosną także koszty utrzymania firmy. Zlecenia spływają regularnie wraz z nimi powinny wzrastać zyski, ale nadal pozostaje problem długich terminów płatności. Tu pojawia się przeszkoda w budowaniu własnych oszczędności. Przewoźnik, który czeka na swoje pieniadze 60 dni musi w tym czasie dwa razy wynagrodzić swoich pracowników, opłacić leasingi i rachunki. W międzyczasie pojawiają się dodatkowe wydatki –  wymiana opon, naprawy samochodów, lub sprzętu. Wtedy się konieczność korzystania z własnych oszczędności czy też zewnętrznych źródeł finansowania – linii kredytowych lub pożyczek. Gdy pieniądze wpływają na konto, okazuje się, że już dawno zostały wydane.

Przewoźnikom, którzy wdrażają faktoring w strategię finansową swojej działalności dużo łatwiej jest mądrze zarządzać wpływami i wydatkami, tworzyć własne oszczędności, a bieżące potrzeby pokrywać z przeznaczonej na to puli pieniędzy.

Faktoring w transporcie – 1Q 2019

Wymienione powyżej argumenty przekonują właścicieli firm transportowych, że warto przyspieszać swoje wpływy na konto i rozwiązywać problem niekorzystnych terminów płatności za pomocą faktoringu. Mamy na to dowód w postaci liczb.

W pierwszym kwartale 2019 roku Transfactor sfinansował 123% więcej faktur dla branży transportowej niż w tym samym okresie 2018 roku. Ich łączna wartość wzrosła o 152% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2018 roku.

Dane z raportu Transfactor – podsumowanie 1Q 2019 roku

Dane z raportu Transfactor – podsumowanie 1Q 2019 roku

Wartość sfinansowanych faktur jest sumą wartości pieniędzy wypłaconych w usłudze mikrofaktoringu (przewoźnik finansuje tylko wybrane przez siebie faktury wystawione na dowolnych kontrahentów) oraz w usłudze faktoringu (przewoźnik finansuje wszystkie faktury wystawione na danego kontrahenta, z tej usługi korzystają przede wszystkim przewoźnicy pracujący na stałych kontraktach). 70% wartości faktur dotyczyło faktoringu, natomiast 30% to fv mikrofaktoringowe.

Dane z raportu Transfactor – podsumowanie 1Q 2019 roku

W pierwszym kwartale 2018 roku sytuacja była bardzo podobna. Wartość faktur sfinansowanych w usłudze faktoringu stanowiła 76% pieniędzy wypłaconych klientom Transfactor, a mikrofaktoringowej 24%.

Dane z raportu Transfactor – podsumowanie 1Q 2019 roku

Dlaczego przewoźnicy coraz chętniej sięgają po faktoring?

Faktoring to sposób na poprawę przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Za jego pomocą przewoźnicy skutecznie unikają zatorów płatniczych. Jest to także usługa dla firm, zmagających się z problemami finansowymi. W takim przypadku stały dostępu do pieniędzy, pozwala terminowo regulować zobowiązania i wyjść z długów. Możliwość przyjmowania wynagrodzenia, już w dniu wykonania zlecenia transportowego ułatwia realizację wielu celów biznesowych. Właściciele firm transportowych mając pewność posiadania pieniędzy mogą zarówno zainwestować je w rozwój, obsłużyć większą ilości zleceń, jak i poprawić swoją sytuację finansową. Warto też pamiętać, że branża transportowa zmaga się z ogromną skalą problemu nieterminowych płatności. Faktoring może temu skutecznie zapobiegać. Wyraźnie widać, że zleceniodawcy są bardziej sumienni w regulowaniu należności na konto faktora niż w przypadku rozliczania się bezpośrednio ze zleceniodawcą. Co więcej przewoźnicy unikają kosztów związanych z windykacją dłużnika i oszczędzają czas, który musieliby poświęcić na monitorowanie płatności.

Dane Transfactor nie tylko wskazują na wzrost sfinansowanych faktur, ale są również dowodem rosnącej świadomości przewoźników. Właściciele firm transportowych są coraz bardziej przekonani, że lepiej jest unikać problemów niż je rozwiązywać.

Rozwój transportu nabiera coraz większego tempa, ciężko znaleźć drugą tak dynamiczną branżę jak TSL. Jej udział w gospodarce jest prawie dwukrotnie wyższy niż minionej dekadzie. Niestety przewoźnicy nadal są zmuszeni szukać rozwiązań dzięki, którym rozwój ich biznesu nie będzie wstrzymywany, a oni sami będą w stanie sprostać nieustannie rosnącym kosztom paliwa, energii, zatrudnienia. Coraz więcej firm transportowych znajduje rozwiązanie w faktoringu.

Barbara Kolman-Stanclik