Fabryka w Steyr wyprodukowała półmilionową ciężarówkę, czyli jubileusz po 71 latach

steyr_jubileusz_pol_miliona_1

Przy okazji polecam starszy tekst:

Wspólna historia firm Star, Steyr oraz ERF, czyli o tym jak MAN przejmował upadające marki

Ciężarówki marki Steyr przestały być produkowane na początku minionej dekady. Był to efekt wchłonięcia przez firmę MAN oraz bardzo niskiej sprzedaży austriackich produktów. Nie znaczy to jednak, że fabryka w mieście Steyr stoi dzisiaj pusta. Wręcz przeciwnie, produkcja idzie tam pełną parą, a ostatnich dniach obchodzono tam nawet piękny jubileusz.

steyr_1946

Fabryka w mieście Steyr postawała w 1946 roku, a pierwszym wytwarzanym przez nią modelem był Steyr Baumusters 370 – benzynowa ciężarówka z wysuniętym przodem oraz 3-tonową ładownością (powyżej). Teraz natomiast ta sama fabryka wytworzyła swój półmilionowy produkt, również będący samochodem ciężarowym. Konkretnie był to 13-tonowy MAN TGM z 290-konnym silnikiem i napędem 4×4. Samochód ten został przekazany firmie Rosenbauer, natomiast ta zabuduje go jako wóz strażacki.

Dla wyjaśnienia jeszcze dodam, że fabryka w Steyr wytwarza właśnie lżejsze ciężarówki marki MAN, a do tego zajmuje się produkcją pojazdów specjalistycznych. Wyjaśnia to dlaczego jubileusz obchodzono właśnie z terenowym TGM-em.

steyr_jubileusz_pol_miliona_2