Fabryczne odbudowywanie silników z milionowymi przebiegami i tańsze części do starszych modeli

actros_mp1

Posiadacze starszych pojazdów, mających nawet kilkanaście lat, z założenia nie są w kręgu zainteresowania autoryzowanych serwisów. Mercedes-Benz rozwija jednak dwie autoryzowane usługi, które skierowane są do takich właśnie osób. Ba, w przypadku jednej z tych usług mowa jest wręcz o pojazdach, które zbliżają się do 2 milionów kilometrów przebiegu.

Pierwsza z tych nowości to oferta części zamiennych TruckParts, sprzedawanych w autoryzowanych serwisach. Na elementach tych nie znajdziemy informacji, że są to oryginalne części marki Mercedes-Benz. Zamiast tego pojawia się napis „TruckParts by Mercedes-Benz”, sugerujący, że Niemcy jedynie nadzorują jakość tych elementów. Istotna są też ceny, wyraźnie niższe niż w przypadku części oryginalnych. A do tego dochodzi fakt, że w ramach TruckParts dostaniemy wyłącznie elementy pasujące do Actrosów MP1, MP2 oraz MP3. W ten sposób Mercedes-Benz chce więc trafić do posiadaczy starszych pojazdów, na co dzień omijających ASO raczej szerokim łukiem.

Dodam tutaj jeszcze, że jak na razie części z serii TruckParts są dostępne tylko w Polsce oraz Rumunii. Można więc powiedzieć, że nasz kraj pełni tutaj rolę pilotażową, testując powodzenie tego projektu.

actros_mp2_australia

A co ze wspomnianymi na wstępie 2 milionami przebiegu? Tutaj oferta firmy Mercedes-Benz dotyczy części odbudowywanych, w tym przede wszystkim silników. Wygląda to następująco – jeśli w naszym wiekowym Mercedesie zużyje się silnik, możemy pojechać do autoryzowanego warsztatu, zostawić wyeksploatowany silnik w rozliczeniu i kupić inny egzemplarz, poddany fabrycznej odbudowie. To samo ma dotyczyć też mniejszych elementów, od osi, poprzez alternatory, aż po wszelkiego rodzaju pompy. W parze z odbudowaną częścią dostaniemy 12 miesięcy gwarancji, natomiast cena danego elementu będzie zależała od stanu części przez nas zdawanej. Dla przykładu, jeśli nasz stary silnik nie będzie jeszcze kompletną ruiną, odbudowany egzemplarz będziemy mogli kupić za około 65 proc. wartości silnika zupełnie nowego.

Jak tłumaczą przedstawiciele Mercedesa, bazą do odbudowy są zazwyczaj silniki z przebiegiem około 1,5 do 2 milionów kilometrów. Wynika to z faktu, że właśnie takie egzemplarze pozyskiwane są przez Mercedesa najczęściej, w ramach wymiany za jednostkę już zregenerowaną. W praktyce oznacza to zaś, że proces fabrycznego odbudowywania dotyczy przede wszystkim jednostek V6 oraz V8, stosowanych przez Mercedesa przed laty. Warto też zaznaczyć, że silniki odbudowuje się według specyfikacji fabrycznych. Mamy więc te same osiągi, a także te same normy euro, co w momencie pierwszego opuszczenia fabryki. A kim są główni klienci? Odbudowane silniki największą popularnością cieszą się m.in. w Niemczech oraz w Hiszpanii. Odbiorcami są zaś głównie te firmy, które użytkują ciężarówki specjalistyczne, z bardzo drogimi konfiguracjami oraz kosztownymi zabudowami. Wówczas wymiana silnika na nowy jest bowiem najbardziej opłacalna