Euro NCAP przetestowało dziewięć ciężarówek – wyniki badań bezpieczeństwa

Organizacja Euro NCAP, już od blisko trzech dekad prowadząca testy zderzeniowe samochodów osobowych, postanowiła rozszerzyć swoją działalność także na ciężkie samochody ciężarowe. Pierwsza seria testów objęła dalekobieżne ciągniki siedmiu najpopularniejszych marek, a uzyskanym przez nie wynikom przyjrzymy się poniżej.

Inaczej niż w przypadku aut osobowych, Euro NCAP nie zdecydowało się na testy zderzeniowe. Zamiast tego ciężarówki zostały zbadane pod kątem efektywności systemów elektronicznych, widoczności z kabin oraz ogólnego wyposażenia w elementy wpływające na bezpieczeństwo. Tym samym testy ukierunkowano bardziej na ochronę innych uczestników ruchu niż samych kierowców ciężarówek.

Jak wyjaśnia Euro NCAP, siedmiu producentów zostało poproszonych o dostarczenie pojazdów do testów. Część z nich jak najbardziej podjęła tę inicjatywę, część natomiast odmówiła, między innymi przez niedysponowanie egzemplarzami najnowszej generacji. Niemniej w tym przypadku Euro NCAP nie zrezygnowało z przeprowadzenia testów, pozyskując ciągniki po prostu we własnym zakresie.

Poniżej przedstawiam wyniki dziewięciu przetestowanych pojazdów, reprezentujących łącznie siedem marek. Wszystko ujmę w układzie od najlepszego do najgorszego (uwzględniając łączny wynik), wraz z krótkimi komentarzami oraz zdjęciami przetestowanych egzemplarzy.

1. Volvo FM

Ocena widoczności i systemów wspomagania jazdy: 87%
Ocena systemów unikania wypadku: 89%
Ocena łączna: 5 gwiazdek
Wyróżnienie „City Safe” za bezpieczeństwo w mieście.

Niższy model szwedzkiego producenta zdobył najwyższe noty spośród wszystkich dziewięciu pojazdów. Doceniono go za bardzo dobrą widoczność z kabiny, dostępność kamer zastępujących lusterka, a także kompletny zestaw systemów bezpieczeństwa, w większości wykazujący bardzo sprawne działanie. Zdaniem Euro NCAP, to świetne połączenie ciężarówki miejskiej z autostradową.

2. Volvo FH Aero

Ocena widoczności i systemów wspomagania jazdy: 80%
Ocena systemów unikania wypadku: 89%
Ocena łączna: 5 gwiazdek
Wyróżnienie „City Safe” za bezpieczeństwo w mieście.

Tutaj po raz kolejny zwrócono uwagę na bardzo sprawnie działające systemy elektroniczne, w tym między innymi bardzo dobry radar przedni. Za to widoczność z kabiny została oceniona jako dobra, bez słowa „bardzo”, tracąc oczywiście pod tym względem w porównaniu do niższego modelu FM. Zdaniem Euro NCAP, to świetny pojazd do pracy głównie autostradowej, ale wymagającej regularnych wjazdów do miast.

3. Renault Gamy T Sleeper Cab

Ocena widoczności i systemów wspomagania jazdy: 72%
Ocena systemów unikania wypadku: 70%
Ocena łączna: 4 gwiazdki

Podobnie jak u szwedzkich kuzynów, systemy elektroniczne zebrały tutaj w większości bardzo dobre oceny. Widoczność bezpośrednia z kabiny została określona jedynie jako zadowalająca, ale za to doceniono wprowadzenie na listę opcji kamer zastępujących lusterka. Swoją drogą, to zupełnie nowy element wyposażenia w Gamie T, pokazany ledwie kilka tygodni temu (premierę opisywałem tutaj). W opinii Euro NCAP, to bardzo dobry samochód autostradowy, ale nadal gorszy kandydat do miasta. 

4. Scania serii G

Ocena widoczności i systemów wspomagania jazdy: 71%
Ocena systemów unikania wypadku: 62%
Ocena łączna: 4 gwiazdki
Wyróżnienie „City Safe” za bezpieczeństwo w mieście.

Scania z nisko umieszczoną kabiną, raczej rzadko widywana na polskim rynku, została pochwalona za dobre lub nawet bardzo dobre systemy elektroniczne. Pochwalono też dobrą widoczność bezpośrednią z kabiny. Ocenę obniżył za to fakt, że wiele elementów nadal ma wymagać tutaj dodatkowej opłaty, a ponadto nie ma możliwości zamówienia pojazdu z kamerami zastępującymi lusterka.

5. Scania serii R

Ocena widoczności i systemów wspomagania jazdy: 64%
Ocena systemów unikania wypadku: 62%
Ocena łączna: 3 gwiazdki

Wyższa z przetestowanych Scanii również uzyskała dobre lub bardzo dobre wyniki za systemy elektroniczne, ale po raz kolejny zwrócono uwagę na konieczność dopłacania za część z nich. Widoczność bezpośrednia z kabiny została określona jedynie jako zadowalająca, po raz kolejny zwrócono też uwagę na brak możliwości zamówienia kamer bocznych (choć teoretycznie Scania pokazała je w 2021 roku).

6. Mercedes-Benz Actros L

Ocena widoczności i systemów wspomagania jazdy: 72%
Ocena systemów unikania wypadku: 51%
Ocena łączna: 3 gwiazdki

Mercedes-Benz odmówił dostarczenia pojazdu do testu, twierdząc, że nowa wersja Actrosa L będzie dostępna dopiero w późniejszych miesiącach bieżącego roku. Dlatego Euro NCAP sięgnęło po odchodzącą generację, w egzemplarzu zarejestrowany już w lipcu bieżącego roku.

Wyniki Mercedesa były o tyle charakterystyczne, że wypadały albo bardzo dobrze, albo tylko zadowalająco. Dla przykładu, hamowanie awaryjne przed innymi samochodami wypadło bardzo dobrze, podobnie jak działanie aktywnego tempomatu. Za to hamowanie awaryjne przed pieszymi lub utrzymywanie pasa ruchu oceniono zadowalająco lub wręcz słabo. Widoczność z kabiny nazwano zadowalającą, pochwalono dostępność kamer bocznych.

7. DAF XF

Ocena widoczności i systemów wspomagania jazdy: 85%
Ocena systemów unikania wypadku: 35%
Ocena łączna: 3 gwiazdki
Wyróżnienie „City Safe” za bezpieczeństwo w mieście.

DAF został pochwalony przede wszystkim za bardzo dobrą widoczność bezpośrednią z kabiny, osiągniętą dzięki nisko poprowadzonym szybom i specjalnie zaprojektowanemu pulpitowi. Doceniono też dostępność pełnego zestawu kamer, włącznie z obiektywem narożnikowym. Średnio oceniono sprawność przedniego radaru, a także zauważono brak aktywnego układu kierowniczego, pomagającego utrzymać pojazd w pasie ruchu. Zdaniem Euro NCAP, to dobry wybór na ciężarówkę autostradową, która często zjedzie też do miasta.

8. MAN TGX

Ocena widoczności i systemów wspomagania jazdy: 56%
Ocena systemów unikania wypadku: 60%
Ocena łączna: 3 gwiazdki

MAN producent odmówił dostarczenia pojazdu do testu. Dlatego Euro NCAP zorganizowało ciągnik we własnym zakresie, uzyskując egzemplarz zgodny z nowymi, lipcowymi zasadami homologacyjnymi.

TGX został pochwalony za bardzo dobry system kamer zastępujących lusterka, z widocznością obejmującą niemal całe otoczenie pojazdu. Działanie przedniego radaru nazwano dobrym, system utrzymania pasa ruchu otrzymał wręcz ocenę bardzo dobrą, natomiast zganiono słabą widoczność bezpośrednią z kabiny, mogącą wynikać z wysoko poprowadzonej linii szyb.

9. Iveco S-Way (stary model)

Ocena widoczności i systemów wspomagania jazdy: 32%
Ocena systemów unikania wypadku: 19%
Ocena łączna: 1 gwiazdka

Tutaj sprawa wymaga największego wyjaśnienia. Iveco odmówiło dostarczenia pojazdu do testów, twierdząc, że nowa generacja modelu S-Way będzie dostępna dopiero w późniejszym terminie. Dlatego Euro NCAP zorganizowało ciągnik we własnym zakresie i co ważne, okazał się to starszy model, sprzed ostatniej modernizacji. Tym samym nie spełniał on lipcowych wymagań homologacyjnych w zakresie systemów elektronicznych, jako jedyny z dziewięciu przebadanych egzemplarzy.

Powyższa sytuacja mocno wpłynęła na ocenę. Euro NCAP zwróciło uwagę na brak kamer zastępujących lusterka, brak radaru hamującego przed pieszymi, czy brak systemu monitorowania kierowcy, co jak najbardziej jest już dostępne w wydawanych obecnie, nowych S-Wayach. Poza tym kabina S-Waya zebrała bardzo słabą opinię za widoczność bezpośrednią z kabiny.


Pełne wyniki dla każdego z modeli, w języku angielskim, możecie pobrać na stronie Euro NCAP, pod tym linkiem.