Estończyk wygrał środkowoeuropejski finał The Drivers’ Fuel Challenge 2014, czyli jeżdżący na kropelce Aare

final_regionalny_2014_fuel_challange_3

W piątek 28 sierpnia, na torze Slovakia Ring nieopodal Bratysławy rozegrano finał Rynku Europy Środkowo-Wschodniej. W finałowym przejeździe estoński kierowca Aare Müil udowodnił, że to właśnie on potrafi najekonomiczniej prowadzić samochód ciężarowy i dzięki temu w pełni zasłużył na tytuł Mistrza Rynku Europy Środkowo-Wschodniej The Drivers’ Fuel Challenge 2014 oraz główną nagrodę w postaci nowego Volvo S60. Do Aare Müil dołączy Jonas Gudauskas z Litwy oraz Miško Đoković z Serbii, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce, i jako najlepsi kierowcy z regionu wezmą udział w Globalnym Finale, który odbędzie się już 19 września w Szwecji.

Światowy konkurs, który Volvo Trucks zainicjowało w 2011 roku, jest corocznie organizowany także w ramach Rynku Europy Środkowo-Wschodniej. W tegorocznej edycji wzięło w nim udział ponad 3.200 zawodowych kierowców ciężarówek, którzy uczestniczyli w lokalnych rundach kwalifikacyjnych rozegranych w 15 krajach należących do Rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

W dniach 28-30 sierpnia piętnastu krajowych mistrzów w ekonomicznej jeździe spotkało się na Słowacji, by zweryfikować swoje umiejętności w starciu z konkurentami z innych krajów Rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Regionalny finał rozegrano 29 sierpnia na torze wyścigowym Slovakia Ring, nieopodal Bratysławy.

W piątkowy poranek cała piętnastka finalistów starała się wypracować jak najkorzystniejszy stosunek pomiędzy prędkością, czasem przejazdu oraz zużyciem paliwa, startując w pierwszej rundzie turnieju. Tylko czterech kierowców, po dwóch z każdego konkursowego zestawu składającego się z Volvo FH z naczepą, mogło zakwalifikować się do ścisłego finału, który zaplanowano na wczesne popołudnie. W efekcie, do decydującej rundy zakwalifikowali się kierowcy z Estonii, Litwy, Słowenii oraz Serbii.

Zarówno poranna jak i popołudniowa runda finału została rozegrana w taki sam sposób. Zadanie polegało na pokonaniu dwóch pełnych okrążeń krętego toru Slovakia Ring o łącznej długości 11.844 metrów. Jadąc w możliwie najbardziej ekonomiczny sposób, należało jednocześnie zmieścić się w nieprzekraczalnym czasie 16 minut i 30 sekund.

Ostateczne wyniki rywalizacji zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się w piątkowy wieczór w bratysławskim hotelu Sheraton. Oprócz nagrodzenia najlepszej czwórki kierowców The Drivers’ Fuel Challenge 2014, ogłoszono także trzyosobowy skład reprezentacji Rynku Europy Środkowo-Wschodniej, która wkrótce weźmie udział w rywalizacji z najlepszymi kierowcami z całego świata podczas Globalnego Finału w Szwecji.

final_regionalny_2014_fuel_challange_2

Zwycięzca rywalizacji, Aare Müil z Estonii, który uzyskał w piątkowej finałowej rundzie najniższe zużycie paliwa na poziomie 2,34 litra (19,50 l/100 km), otrzymał tytuł Mistrza The Drivers’ Fuel Challenge 2014 Rynku Europy Środkowo-Wschodniej oraz kluczyki do nowiutkiego Volvo S60.

– Czuję się szczęśliwy i nieco przytłoczony tym zwycięstwem. Udało mi się osiągnąć cel jaki postawiłem sobie dwa lata temu, gdy zająłem drugie miejsce w regionalnym finale.

Moją radość mogę porównać z tym co czułem, gdy w 1996 roku zostałem Mistrzem Estonii w wyścigach ciężarówek – powiedział Aare Müil.

Jonas Gudauskas z Litwy oraz Miško Đoković z Serbii zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w finale.

Tuż po zawodach na Słowacji, najlepsza trójka reprezentująca Rynek Europy Środkowo-Wschodniej, stanie przed jeszcze trudniejszym zadaniem, którym będzie rywalizacja w Globalnym Finale w Goeteborgu, który zostanie rozegrany już 19 września.

Fakty dotyczące zwycięzcy regionalnego finału The Drivers’ Fuel Challenge 2014:

  • Aare Müil, Estończyk, 41 lat
  • Jest zawodowym kierowcą od ponad 20 lat
  • Właściciel firmy Aspar-Trans i, gdy to potrzebne, także kierowca. Jego firma zatrudnia 25 osób i wiosną obchodziła 20-lecie działalności. Firmowa flota Aspar-Trans składa się z 17 pojazdów, głównie marki Volvo (dalekobieżne, wywrotki, ciężarówki skrzyniowe i przeznaczone do przewozu kontenerów lotniczych). Dalekobieżne zestawy operują głównie w Skandynawii oraz pozostałych krajach Europy, natomiast pozostałe pojazdy obsługują krajowy transport.
  • Zajął 2 miejsce w finale The Drivers’ Fuel Challenge 2014 by Volvo Trucks Rynku Europy Środkowo-Wschodniej w 2012 roku.
  • Jest kierowcą rajdowym startującym na swojej ciężarówce GAZ 51 w popularnych w Estonii wyścigach terenowych. Czterokrotnie zdobył tytuł Mistrza Estonii i wygrał ponad 150 wyścigów.

final_regionalny_2014_fuel_challange_1