Emulator AdBlue znaleziony w bułgarskiej ciężarówce – kolejny taki przypadek wykryty przez ITD z Łodzi

bulgarski_emulator_adblue_1

Przybywa przypadków wykrycia emulatorów AdBlue w układzie SCR samochodów ciężarowych. W ostatnio dniach funkcjonariusze WITD Łódź znaleźli coś takiego w zestawie z Bułgarii, przygotowując następnie poniższy komunikat:

W dniu 08 listopada 2016r. inspektorzy piotrkowskiego Oddziału WITD w Łodzi, pełniąc służbę na drodze krajowej numer 1 w okolicach Radomska, zatrzymali do kontroli pojazd bułgarskiego przewoźnika, którym wykonywany był przewóz dwustronny z Polski do Bułgarii. W trakcie czynności kontrolnych przeprowadzono oględziny pojazdu i zauważono, że pojemnik płynu AdBlue jest pusty, a wskaźniki zamontowane w pojeździe wskazują obecność płynu. Podjęto decyzję o przeprowadzeniu oględzin instalacji pojazdu, w wyniku których ujawniono emulator podłączony do układu SCR, co powodowało zakłócenie prawidłowej pracy tego układu.

Opisane wykroczenie skutkowało zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz nałożeniem na kierującego odpowiedniego mandatu karnego. Dalsza część kontroli ujawniła kolejne nieprawidłowości – na podstawie analizy okazanych do kontroli dokumentów przewozowych i danych zawartych na karcie kontrolowanego kierowcy stwierdzono, że kierowca wykonując czynności załadunkowe i rozładunkowe nie rejestruje swych aktywności w odpowiedni sposób, zafałszowując dane zawarte na karcie kierowcy i w pamięci tachografu. W związku z naruszeniami wszczęto odpowiednie postępowanie wyjaśniające i ukarano kierowcę mandatem karnym.