Emeryci nie chcą sprzedać Volkswagenowi Scanii, czyli o Szwedce, która nie chciała Niemca

Kolejni posiadacze udziałów w firmie Scania odmawiają sprzedania ich koncernowi Volkswagen AG. Takie postępowanie jest prawdopodobnie następstwem opinii wydanej przez niezależny komitet w radzie dyrektorów Scanii. Oznał on ofertę Volkswagena za zbyt niską w stosunku do korzyści, które niemiecki koncern może uzyskać poprzez ten zakup.

scania_streamline_blue_stream_1 scania_streamline_blue_stream_2 scania_streamline_blue_stream_4

Jedną z firm, które odmówił sprzedaży swoich udziałów (zaledwie 0,6 %), jest fundusz emerytalny Fjärde AP. Jego przedstawiciele skomentowali swoją decyzję w następujący sposób: uważamy, że nasi klienci, czyli emerytowani Szwedzi, więcej długofalowych korzyści będą mieli ze Scanii jako producenta niezależnego. Fjärde AP nie jest zresztą jedynym funduszem, który nie chce oddać Scanii. W zeszłym tygodniu podobną decyzję wydał bowiem fundusz AMF.

Wszyscy posiadacze akcji mają czas do 25 kwietnia, aby ustosunkować się do oferty VW. Przypomnijmy, że Niemcy są właścicielem większościowego pakietu udziałów w Scanii, lecz chcą wykupić szwedzką markę do końca. W ten sposób chce się ograniczyć niezależność Scanii i skłonić ją do bliższej współpracy z MAN-em – kolejnym producentem należącym do VW.

Źródło: TTM.nl
Na zdjęciach: Scania serii R Streamline w limitowanej serii „Blue Stream”. Więcej zdjęć TUTAJ.