OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 1 Luty, 2018

Elektryczny trójkołowiec do przewozu paczek – ta krajowa konstrukcja trafi do floty Poczty Polskiej

trojkolowy_samochod_poczta_polska

Źródło zdjęcia: Poczta Polska

Poniżej zamieszczam tekst przygotowany przez agencję informacyjną “Newseria”. Publikacja opowiada o lekkim samochodzie użytkowym polskiej konstrukcji, wyposażony w silnik elektryczny. Pojazd ten będzie trójkołowcem i już w połowie roku trafi do użytku w Poczcie Polskiej. Co też ciekawe, będzie on podlegał przepisom właściwym dla motorowerów.


Trójkołowy pojazd elektryczny na homologacji skutera firmy JedenŚlad może zrewolucjonizować pracę listonoszy zatrudnionych w Poczcie Polskiej. Koszt przejechania nim 100 kilometrów to maksymalnie 2 złote. Pojazd nie emituje spalin, a  w zabudowanej kabinie mogą podróżować dwie osoby, za kierownicą może siedzieć każdy, kto ukończył 23 lata. W przyszłości może także znaleźć zastosowanie w branży kurierskiej i gastronomicznej.

– To pierwszy w Polsce w pełni zabudowany, w pełni zeroemisyjny elektryczny pojazd trójkołowy na homologacji skutera. Przeznaczony jest do doręczeń listów i paczek w różnych rejonach miejskich i podmiejskich dla Poczty Polskiej – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Łukasz Banach, współwłaściciel firmy JedenŚlad.

Pojazd posiada homologację skutera. Oznacza to, że rozwija maksymalną prędkość 45 km/h, wystarczającą dla ruchu miejskiego. Sprawność przejazdu przez zakorkowane ulice zwiększa możliwość jazdy między samochodami. Jego szerokość wynosi 115 cm, czyli tyle ile skutera z kuframi. Pojazdu nie obowiązują także opłaty parkingowe, a samo parkowanie może odbywać się nie tylko w wyznaczonych miejscach, ale i na chodniku, pod warunkiem pozostawienia 1,5 metra szerokości dla pieszych.

Zasięg na jednym ładowaniu wynosi od 50 do 200 km przy pełnym obciążeniu. Za kierownicą może bez dodatkowych uprawnień zasiąść osoba, która ukończyła 23 lata. Młodsi muszą legitymować się prawem jazdy kategorii AM.

– Jest on zbieżny z wieloma priorytetami zdefiniowanymi w strategii Poczty Polskiej, takimi jak zeroemisyjność i niski koszt eksploatacji. Wynosi on zaledwie od złotówki do 2 złotych za przejechane 100 km. To także większy komfort pracy dla listonosza w ogrzewanym, zabudowanym pojeździe, ale i możliwość przewiezienia znacznie większej liczby paczek w danym rejonie, niż za pomocą roweru czy tradycyjnego skutera spalinowego – przekonuje Łukasz Banach.

Pojazdem trójkołowym może podróżować kierowca i pasażer, przy czym jedna osoba siedzi za drugą. Jest on wyposażony w pasy bezpieczeństwa, ogrzewanie, radio, mp3, ładowarkę do telefonów komórkowych, wycieraczki a nawet kamerę cofania. Co więcej, mogą nim kierować osoby niepełnosprawne z dysfunkcją kończyn dolnych.

Pojazd znajdzie zastosowanie jako uzupełnienie oferty wypożyczalni skuterów elektrycznych JedenŚlad. Będzie on także wykorzystywany przez pracowników Poczty Polskiej, która zainwestuje w firmę JedenŚlad w ramach programu dla start-upów GammaRebels. Pierwsze pojazdy do PP mają trafić w połowie tego roku. Ofertą powinny być zainteresowane również firmy kurierskie i działające w branży gastronomicznej. Cena, w zależności od wyposażenia waha się od kilkunastu do 25 tys. złotych.

– Dla klientów jest to możliwość przewożenia wielkogabarytowych przesyłek. To możliwość szybszego, bardziej sprawnego docierania w te rejony, gdzie np. jazda rowerem, szczególnie w gorszych warunkach atmosferycznych jak deszcz i śnieg, jest utrudniona – tłumaczy współwłaściciel JedenŚlad.

Rozwój elektromobilności leży nie tylko w interesie przedsiębiorców chcących usprawnić logistykę i obniżyć koszty wynikające z przejazdów. Jest to strategia wpisana również w politykę państwa. 16 marca 2017 r. polski rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności.

Jego celem jest stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności w Polsce i rozwój przemysłu związanego z tym sektorem, a także stabilizacja sieci elektroenergetycznej. Cała strategia ma zostać wdrożona do 2025 roku, kiedy to zgodnie z założeniami, po polskich drogach ma jeździć milion samochodów elektrycznych.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 10 komentarzy

 1. Madmike napisał(a):

  Klawy wymiatacz.

 2. Piotrek14epal napisał(a):

  Nawet fajna i ładna maszyna ale pewnie będzie jak z niemieckimi listonoszami w żółto czerwonych barwach 🙂 bez ogrzewania/ klimy bo zasięg spada na łeb na szyję 🙂

 3. dono napisał(a):

  Milion? To mozliwe. Tylko moj syn ma kilka samochodow elektrycznych plus dwa czolgi. Mowil, ze po gwiazdce jego koledzy w przedszkolu tez sie chwalili.

 4. Piotr napisał(a):

  Nie zgodze sie ze stwierdzenjem że nje emituje zadnych substancji do atmosfery. To że nie ma rury wydechowej nieznaczy ze jest czysty w Polsce większość prądu produkuje sie z węgla wiec taki skuter posrednio emituje zanieczyszczenia. No chyba ze koło poczty bedzie stał wiatrak i przez noc ładował baterie. Mimo wszystkl pomysł bardzo dobry bo POLSKI

 5. Hrumol napisał(a):

  Mam parę uwag. Dlaczego nazwa firmy to JedenŚlad, skoro to zostawia trzy, po co kamera cofania – przy tej szerokości nie wystarczyłoby się wychylić przez uchylone drzwi i dlaczego dopiero od 23 roku życia, skoro to niby skuter? I co to za pomiary zasięgu, że mimo zaledwie 45 kph vmax zasięg PRZY PEŁNYM OBCIĄŻENIU (czyli mamy podane konkretne liczby – zawsze te same max DMC, przy którym to mierzono) waha się od 50 do 200 km – czemu nie od 15 do 500? Ja rozumiem, że ciężko podać konkretną wartość, bo to zależy od warunków itp., ale tego rozstrzału, że pomimo tak niewysokiej prędkości zasięg wynosi 200, albo CZTERY razy mniej, lub inaczej 50 lub CZTERY razy więcej to tego już nie rozumiem.

 6. kierowca napisał(a):

  Dużo ładniejszy od DHL-owskiego

 7. Tomasz napisał(a):

  od 50 do 200 km czyli po wyjeciu wtyczki z zasilacza pokazuje 200Km ,po przejechaniu 50 m za brame już 50 Km .zupełnie już mój laptop. Przeciez to nie skuter w korkach będzie stać za samochodami nikt tego potężnego ustrojstwa nie przepuści.

 8. zzzzzz napisał(a):

  Widziałem ten pojazd na youtube – oczywiście chiński. Nie wiem jak z parametrami technicznymi ale jeśli chodzi o stylistyke i funkcjonalność to bardzo ciekawie wygląda. A jest też wersja 4 kołowa ze zmodyfikowanym przodem.

  Szukam go na youtobe jak znajdę to dodam adres

 9. fikus72 napisał(a):

  Najpierw zostanie”zmuszona do zakupu” Poczta Polska potem inne Państwowe Przedsiębiorstwa wraz z Polską Grupą Zbrojeniową ( np. patrolowanie przez Policję dzielnic albo przez SG granic) i tak Polska osiągnie ten milion pojazdów w 2025; które będą gdzieś stały będąc jednocześnie na ewidencji firmy.
  Jak Poczta Polska chce zachęcić listonoszy lub kurierów głównie będących podwykonawcami za min. wynagrodzenie aby zakupili taki skuter za 25 tys. ???

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.