transfactor3665
Opublikowane 7 Listopad, 2017

Elektryczny autobus na bazie Sprintera, zbudowany w Sanoku – dane techniczne i oficjalna premiera

automet_electric_mb_sprinter_01

Jego silnik osiąga maksymalnie 150 kW (204 KM), zasięg na jednym ładowaniu to 200 kilometrów, DMC wynosi 5,5 tony, masa własna to od 3620 kilogramów, a wnętrze mieści 22 pasażerów – oto dane techniczne elektrycznego autobusu, przygotowanego w polskiej firmie Automet, z wykorzystaniem elementów Mercedesa Sprintera.

Jak już zapowiadałem, przedsiębiorstwo z Sanoka opracowało elektryczny autobus miejski bazujący na Mercedesie Sprinterze. Jest to projekt pionierski na skalę europejską, wyprzedzający zachodnią konkurencję. Pierwsze plany przygotowania takiej maszyny pojawiły się dwa lata temu, z uwagi na zainteresowanie klientów. Już w ubiegłym miesiącu Automet Electric miał natomiast swoją premierę, przy okazji belgijskich targów Busworld Kortrijk. Za dwa tygodnie, 23 listopada, będzie miała miejsce premiera polska, natomiast krótko później pierwszy egzemplarz trafi do normalnego użytku. Został on już zamówiony przez przedsiębiorstwo komunikacji publicznej z Wągrowca.

Dla porównania, coś podobnego buduje firma VDL, lecz holenderski pojazd będzie gotowy dopiero w przyszłym roku. Również w przyszłym roku elektrycznego Sprintera powinien pokazać sam Mercedes.

No dobrze, a ile jest tutaj Mercedesa, a ile Autometu? Bezpośrednio z Mercedesa pochodzą takie elementy, jak oś przednia, tylny most, deska rozdzielcza, przednia szyba, czy też maska z reflektorami. Dalsze partie podwozia oraz nadwozia to już jednak projekt firmy Automet. Wyjaśnia to też znaczek umieszczony na masce – auto zbyt mocno różni się od Mercedesa, aby legitymować się trójramienną gwiazdą. Dlatego też zastosowano tutaj oznaczenie “Automet Electric”.

Dodam tutaj, że Automet to firma założona w 1990 roku przez byłego szefa działu konstrukcyjnego z firmy Autosan. Przedsiębiorstwo zatrudnia dzisiaj 250 pracowników i specjalizuje się w przygotowaniu niewielkich autobusów na bazie aut dostawczych. Wiele z tych pojazdów trafia na eksport, do Beneluksu oraz Skandynawii.

Folder reklamujący autobus Automet Electric pobierzecie tutaj lub przejrzycie poniżej. Znajdują się tam dodatkowe informacje na temat wymiarów, wyposażenia oraz osiągów.

Dodatkowe zdjęcia:

automet_electric_mb_sprinter_06 automet_electric_mb_sprinter_02 automet_electric_mb_sprinter_03 automet_electric_mb_sprinter_04

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 3 komentarzy

  1. 64-QAM napisał(a):

    ciekawe jak ogarneli ogrzewanie / klimatyzację 😉

  2. GK napisał(a):

    Na razie ogrzewanie jest elektryczne (prototyp pokazany w Kortrijk), ale z czasem pewnie będzie dostępne w dieslu.

Odpowiedz