Elektryczne DAF-y CF w formie trzyosiowych śmieciarek – seryjna produkcja w przyszłym roku

Całkowicie elektryczne ciężarówki mogą być przyszłością branży komunalnej. Mieszkańcy miast na pewno doceniliby ich bezgłośną pracę oraz brak bezpośredniej emisji spalin. Ograniczony zasięg nie powinien zaś być w tej branży większym problemem.

Już wkrótce cztery takie pojazdy wyjadą na drogi, trafią do codziennej pracy i będą mogły udowodnić swoją przydatność. Będą to DAF-y CF, wyposażone w elektryczny napęd oraz elektryczne zabudowy. Pojazdy te zostaną przygotowane przez firmę zabudowującą VDL Translift, a ich użytek rozpocznie się jeszcze w połowie tego roku. Następnie, w 2020 roku, pojazdy mają trafić do seryjnej produkcji.

Te pierwsze cztery egzemplarze trafią do pracy na terenie Holandii. Będą one obsługiwały gęsto zaludnione tereny, w tym między innymi centrum Rotterdamu. Podano też, że każda z ciężarówek zaoferuje do 100 kilometrów zasięgu, korzystając z baterii o pojemności 170 kWh. Ładowanie odbędzie się przez szybkie ładowarki, umieszczone zarówno na terenie firmowych baz, jak i w strategicznych punktach obsługiwanego terenu.

DMC opisywanych pojazdów ma wynosić 28 ton, przy zastosowaniu trzyosiowych podwozi typu 6×2. Silniki mają zaś oferować po 286 KM mocy oraz 2000 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Potencjalnym konkurentem tych pojazdów mogą być ukraińskie ciężarówki marki Bogdan, z komunalnymi zabudowami duńskiej firmy Banke. Auta te mają wkrótce trafić w Danii do użytku, legitymując się przy tym większą mocą i dłuższym zasięgiem. Więcej na ich temat przeczytacie tutaj.