Dwa elektryczne DAF-y CF dla niemieckiego przewoźnika – to pierwsze egzemplarze na eksport

Elektryczne ciężarówki marki DAF po raz pierwszy trafiły do klienta spoza Holandii. Niemiecka firma Contargo, należąca do Rhenus Group, odebrała dwa egzemplarze modelu CF Electric. Są to ciągniki siodłowe, które będą pracowały przy transporcie kontenerów.

Z racji ograniczonego zasięgu, wynoszącego zaledwie 100 kilometrów, będzie to praca w transporcie typowo lokalnym. Elektryczne DAF-y wykonają ją w okolicach terminali kontenerowych ulokowanych przy północnej części Renu.

Jeśli bateria ulegnie przy tym rozładowaniu, do przywrócenia zapasu energii wystarczy zaledwie 30-minutowy postój. Pozostałe parametry pojazdu to natomiast 85 km/h prędkości maksymalnej oraz 285 KM mocy. Ta ostatnia wartość może wydawać się niewielka, lecz silnik elektryczny nadrobi ją korzystnym rozłożeniem momentu obrotowego.

DAF-y CF Electric dla firmy Contargo to już siódmy oraz ósmy egzemplarz tego modelu, które trafiły do rzeczywistego użytku. DAF podkreśla jednak, że nadal nie są to pojazdy z seryjnej produkcji. Ich praca będzie więc miała charakter częściowo eksperymentalny, służąc także zbieraniu praktycznych danych.

Dodam, że DAF CF Electric powstaje przy współpracy z producentem autobusów marki VDL. Omawiana ciężarówka jest więc technicznie spokrewniona z elektrycznymi autobusami miejskimi, których VDL ma już na swoim koncie całe setki.