Elektromobilność w Polsce – rynek samochodów elektrycznych w 2020 r.

Publikacja na zamówienie

2020 rok był rekordowy pod względem wzrostu liczby samochodów z napędem elektrycznym w Polsce. Przybyło ich prawie 10 000, czyli aż o 140% więcej niż w 2019 roku. Zobacz, jakie inne niespodzianki w zakresie elektromobilności przyniósł ubiegły rok.

Niespotykany wzrost liczby pojazdów EV

Jak wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PSPA oraz PZPM, na koniec grudnia 2020 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 18 875 samochodów osobowych elektrycznych. Z tego 10 041 sztuk, czyli 53% stanowiły pojazdy BEV (w pełni elektryczne), a pozostałą część, tj. 8 834 sztuki stanowiły pojazdy PHEV (hybrydy typu plug-in). W tym czasie przybyło aż 9 879 nowych aut.

Do 839 sztuk zwiększył się też park elektrycznych samochodów ciężarowych i dostawczych, a do 8 941 sztuk – flota motocykli i motorowerów z napędem elektrycznym. Systematycznie wzrasta również park autobusów EV – na koniec grudnia 2020 roku wyniósł 430 sztuk. W okresie od stycznia do grudnia ubiegłego roku liczba elektrobusów powiększyła się o 201 zeroemisyjnych pojazdów, co oznacza zmianę o 253% względem roku poprzedzającego.

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Wzrost liczby pojazdów napędzanych elektrycznie wymaga również rozwoju infrastruktury ładowania. W Polsce regularnie zwiększa się liczba ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów z napędem EV. Pod koniec ubiegłego roku w kraju funkcjonowało 2 641 takich punktów na 1 364 stacjach. Obejmowały one zarówno wolne ładowarki prądu przemiennego AC, jak i szybkie stacje ładowania prądem stałym DC.

Elektromobilna przyszłość w Polsce

Biorąc pod uwagę tak dynamiczny wzrost liczby pojazdów z napędem EV w 2020 roku, można zakładać, że w ciągu najbliższych kilku lat wartości te wzrosną wielokrotnie, osiągając poziom kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu tysięcy sztuk. Według prognoz ekspertów do końca 2030 roku na drogach w Europie będzie jeździło ponad 6,3 miliona pojazdów niskoemisyjnych.

Do sprawnego poruszania się samochodami elektrycznymi konieczny jest łatwy dostęp do infrastruktury ładowania. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje już ponad 1 360 ogólnodostępnych stacji ładowania, natomiast w innych państwach europejskich jest ich łącznie ok. 250 000. Biorąc pod uwagę bardzo szybkie tempo wzrostu liczby pojazdów niskoemisyjnych, niezbędny jest równie wysoki wzrost liczby punktów ładowania. Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych kilku lat powinny powstać przynajmniej 3 miliony takich stacji w Europie. To ambitny cel, ale możliwy do realizacji. Potencjał rozwoju rynku stacji doładowań jest nawet większy niż odnotowywane w ostatnich miesiącach przyrosty, a dzięki nowym regulacjom prawnym i dotacjom z NFOŚiGW proces powstawania nowych punktów jeszcze przyspieszy.

Nexity – innowacyjne usługi elektromobilne

Duży udział w spełnieniu tego planu ma Nexity. Spółka oferuje innowacyjne oprogramowanie xOS służące do zarządzania punktem albo siecią stacji ładowania pojazdów z napędem elektrycznym.

Osoby zainteresowane założeniem i prowadzeniem ogólnodostępnej stacji ładowania muszą spełnić określone warunki. Ich powinnością jest m.in. dostosowanie stacji ładowania do konkretnych wymagań, a także złożenie wniosku o przeprowadzenie badania technicznego UDT. Nexity udostępnia nie tylko nowoczesne oprogramowanie do kompleksowego zarządzania infrastrukturą ładowania, ale również doradza i pomaga na każdym etapie wdrożenia inwestycji, m.in. poprzez złożenie wniosku do rejestru EIPA (Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych).

Pomimo konieczności dopełnienia konkretnych obowiązków prowadzenie ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów to opłacalne finansowo zajęcie. Stanowi polecaną inwestycję, która szybka się zwraca. Dzięki profesjonalnym usługom i innowacyjnym produktom Nexity posiadanie własnego punktu EV jest łatwiejsze i wygodniejsze. Nexity oferuje ponadto bezpłatną aplikację mobilną dającą dostęp do ponad 125 000 punktów ładowania w Polsce i Europie. Dzięki nowoczesnej aplikacji jej użytkownicy zyskują swobodny dostęp do dowolnego punktu ładowania samochodów EV.