Powyżej: omawiane nagranie z Wrocławia
Każda ciężarówka, a nawet każdy samochód osobowy, jest w stanie sforsować szlabany montowane na przejazdach kolejowych. Co więcej, nawet jeśli szlaban opadnie na dach naszego samochodu, w tym również na miękką zabudowę z plandeką, istnieje naprawdę minimalne prawdopodobieństwo odnotowania jakichkolwiek poważnych uszkodzeń. Dlatego podczas pokonywania przejazdów warto wziąć sobie do serca trzy proste zasady:
1. Szlaban zawsze stanowi mniejsze zagrożenie niż pociąg. W najgorszym wypadku wywoła kilka rys na nadwoziu, ale na pewno nikogo nie zabije.
2. Jeśli zatrzymaliśmy się pod szlabanem, ale nadal w bezpiecznej odległości od torów, nie bójmy się opadających zapór i nie ruszajmy w stronę torów.
3. Jeśli zatrzymaliśmy się już na torach, a szlabany właśnie się zamykają, jak najszybciej stamtąd odjedźmy, nie obawiając się staranowania zapory.
Niby to zupełnie oczywiste sprawy, ale już po raz drugi w ciągu zaledwie kilku tygodni wymagają one dodatkowego nagłośnienia. Wszystko przez nagranie opublikowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe, na którym widać egzaminacyjny zestaw na kategorię C+E, dojeżdżający do jednego z przejazdów kolejowych we Wrocławiu. Egzaminowany kierowca z pewnym opóźnieniem reaguje na czerwone sygnały, przez co zatrzymuje się w bezpiecznej odległości od torów, ale już pod szlabanem. Następnie postanawia ponownie ruszyć, by szlabany nie opadły na ciężarówkę, a w efekcie zestaw zjeżdża z torów zaledwie 18 sekund przed rozpędzonym pociągiem. Tragedii udaje się więc uniknąć, ale brakuje do niej naprawdę niewiele.
Przypomnę, że druga z powyższych zasad wymagała szczególnego nagłośnienia pod koniec listopada, gdy kierowca czteroosiowej wywrotki zatrzymał pojazd częściowo na torach, nie chcąc staranować opuszczonego przed kabiną szlabanu. W ten sposób doprowadził do wypadku z pociągiem pasażerskim, wywołując szkody na ponad 12 milionów złotych. A i samego szlabanu ostatecznie nie uratował, wszak zepchnięta z torów ciężarówka i tak w niego trafiła, podobnie jak w kilka innych elementów infrastruktury.
Nagranie opublikowane w listopadzie: