Promile o poranku to rzecz, którą zna niestety wielu kierowców zawodowych. Czy to po weekendzie, czy po 9-godzinnej przerwie, patrząc rano na alkomat naprawdę można się zdziwić, ponosząc przy tym bardzo poważne konsekwencje przy okazji spotkania z policją. Takie, ja te z poniższego komunikatu Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu:
Niestety znowu nie wszyscy kierowcy byli trzeźwi. Tak wynika ze wzmożonych działań kontrolnych pod kryptonimem „Trzeźwy poranek” przeprowadzonych w ostatnich dniach na terenie województwa przez dolnośląskich policjantów. Wśród ponad 9 tysięcy przebadanych kierujących, okazało się, że 55 z nich, wykazując się brakiem zdrowego rozsądku i lekceważąc przepisy oraz zasady bezpiecznej jazdy, wsiadło za kierownicę swoich pojazdów po wcześniejszym spożyciu alkoholu.
Policjanci Ruchu Drogowego i Prewencji przeprowadzili w ostatnich dniach na terenie województwa dolnośląskiego wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Trzeźwy poranek”. Działania prowadzone były już od świtu. W akcji udział wzięło ponad 200 policjantów, którzy utworzyli liczne posterunki kontrolne.
Funkcjonariusze sprawdzali przede wszystkim trzeźwość kierowców, ale także zwracali uwagę na wykroczenia w ruchu drogowym, stosowanie pasów bezpieczeństwa oraz sposób przewożenia dzieci. Niestety po raz kolejny okazało się, że nie wszyscy kierujący byli trzeźwi.
Wśród ponad 9 tysięcy skontrolowanych przez funkcjonariuszy pojazdów okazało się, że w 55 przypadkach kierujący, pomimo wielokrotnych apeli, zdecydowali się wsiąść za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Wszyscy oni odpowiedzą teraz za swoje czyny przed sądem.
Dolnośląscy policjanci informują i ostrzegają, że tego rodzaju działania będą cyklicznie kontynuowane, a wszyscy łamiący przepisy ruchu drogowego kierowcy muszą się liczyć z konsekwencjami. Przypominają również, że jazda pod wpływem alkoholu jest śmiertelnym zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego.
Ponadto za jazdę w stanie po użyciu alkoholu w myśl przepisów kodeksu wykroczeń grozi kara aresztu bądź grzywny. Natomiast kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do lat 2. Za tego typu czyn, zgodnie z nowelizacją przepisów grozi też oprócz zatrzymania prawa jazdy, bardzo wysoka kara finansowa. Obecnie minimalny okres zatrzymania prawa jazdy to 3 lata.