Jak działa i ile waży naczepa typu Transformers – Schmitz Cargobull wyjawił moc napędzanej osi

naczepa_schmitz_transformers_4

W nawiązaniu do tekstu:

Ta naczepa obniży spalanie o 25%, mając obniżany dach, rozciągane drzwi i napędzaną oś

Schmitz Cargobull opublikował dodatkowe informacje na temat naczepy Transformers, mającej obniżać zużycie paliwa o aż 25 proc. Wyjawiono przede wszystkim parametry napędu, a także podano wagę dodatkowego wyposażenia.

Szczególnie istotna jest oś z napędem elektrycznym. Układ ten nie potrzebuje zwykłego ładowania, jako że odzyskuje energię z procesu hamowania. Energia ta składowana jest w akumulatorach o pojemności o 22 kWh i trafia do silnika o mocy 80 kW oraz momencie obrotowym 200 Nm.

Można więc powiedzieć, że zastosowanie takiej naczepy zwiększa moc zestawu o około 109 KM, znacząco odciąża silnik ciężarówki, a jednocześnie nie generuje dodatkowego zużycia paliwa. Wadą jest jednak utrata ładowności, wynosząca dokładnie 1140 kilogramów. Właśnie tyle ważą silniki elektryczne, baterie oraz obsługujący je osprzęt.

Co ciekawe, opisywany system można by dostosować do naczepy chłodniczej. Energia odzyskana z hamowania posłuży wówczas do napędzenia agregatu, chłodząc towar cicho, tanio i ekologicznie.

Z zewnątrz uwag zwraca oczywiście kształt nadwozia. Jak już wyjaśniałem w artykule z ubiegłego roku, wysokość dachu jest tutaj regulowana, a tylne drzwi rozciągane. W zależności więc od potrzeb, naczepa może mieć dach pochyły ku tyłowi, albo dach całkowicie płaski, na wysokości 4 metrów. W pierwszej z tych opcji mamy bardzo wysoki współczynnik aerodynamiki, w drugiej odzyskujemy pełną przestrzeń ładunkową.

naczepa_schmitz_transformers_2naczepa_schmitz_transformers_1