Dwusprzęgłowa skrzynia biegów I-Shift, czyli pierwsze tego typu rozwiązanie w dużej ciężarówce

volvo-dual-clutch-4

Dwusprzęgłowe skrzynie biegów od jakiegoś czasu pozostają obiektem uwielbienia wszystkich dziennikarzy od samochodów osobowych. Podobno dzięki nim można pojechać autem zarówno efektywniej, jak i efektowniej, bo czas zmiany przełożenia ograniczony jest do minimum. Z tym większym entuzjazmem powinniśmy więc przyjąć zupełną nowość od Volvo Trucks – pierwszą na świecie dwusprzęgłową skrzynię biegów przeznaczoną dla samochodów ciężarowych o dużej ładowności.

W I-Shift Dual Clutch, bo tak nazywa się nowa konstrukcja, proces zmiany biegu odbywa się pod obciążeniem, bez przerywania transferu mocy, dzięki czemu samochód ciężarowy nie traci siły napędowej ani prędkości. Dla kierowcy oznacza to większy komfort, a także wydajność pracy. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki obecności dwóch wałków wejściowych i dwóch sprzęgieł, co oznacza możliwość wyboru dwóch biegów równocześnie. To, który z nich jest w danej chwili aktywny, zależy od tego, które sprzęgło jest aktualnie włączone. Poza tym I-Shift Dual Clutch bazuje na skrzyni biegów I-Shift, z tym, że przednia jej sekcja została całkowicie przeprojektowana.

volvo-dual-clutch-1 volvo-dual-clutch-2 volvo-dual-clutch-5 volvo-dual-clutch-6

Podczas jazdy masz wrażenie, że dysponujesz dwiema skrzyniami biegów. Gdy w jednej z nich jest włączony bieg, w drugiej jest już przygotowane inne przełożenie. Dzięki dwóm sprzęgłom, zmiana biegów odbywa się bez przerwy w przekazywaniu mocy. W rezultacie, nie następuje spadek momentu obrotowego silnika i znacznie wzrasta komfort jazdy – mówi Astrid Drewsen, menedżer produktu ds. układów napędowych w Volvo Trucks.

I-Shift Dual Clutch jest szczególnie efektywna w warunkach, które wymagają częstej zmiany biegów, np. na drogach górskich lub krętych, a także podczas przejazdy przez miasto z dużą liczbą rond i skrzyżowań z sygnalizacją świetlną Rozwiązanie docenią też kierowcy jeżdżący cysternami lub przewożący żywe zwierzęta, ponieważ niewyczuwalne zmiany biegów powodują mniejsze przemieszczenia ładunku. Dzięki dużej sprawności działania, będącej naturalną cechą I-Shift Dual Clutch, maleje także ryzyko ugrzęźnięcia pojazdu na śliskiej lub nieutwardzonej drodze, np. z ładunkiem drewna w lesie.

Nowa skrzynia biegów będzie dostępna w Volvo FH od jesieni 2014 r. Będzie można zamówić ją z silnikami o mocy 460, 500 lub 540 KM.

Krótki film prezentujący działanie nowej skrzyni biegów, okraszony polskojęzycznymi napisami, można zobaczyć poniżej: