Dwie ciekawostki dla fanatycznych miłośników marki Scania, czyli piękne Torpedo i G360 z pantografem

Fanatyczni miłośnicy marki Scania, a takich przecież nie brakuje, zaraz zostaną doprowadzeni do podwójnego płaczu. Najpierw będzie to płacz ze wzruszenia na widok wyjątkowo pięknej Scanii Torpedo rodem z Niemiec, a następnie pojawią się łzy rozgoryczenia będące odpowiedzią na połączenie ciągnika siodłowego G360 oraz… tramwaju.

1. Te dwa zdjęcia wykonał dla mnie w Hiszpanii Marcin Kucharzyk (dzięki!), spotykając przepiękny niemiecki zestaw przy cementowni w Alcanar. Do myślenia daje tutaj atrapa chłodnicy rodem z „poliftowej” serii R, która może wskazywać na model Torpedo zbudowany na specjalne zamówienie w oparciu o nowy ciągnik z silnikiem pod kabiną, korzystając z formuły opisywanej TUTAJ. Ciekawy jest też napis „Afrika-Liner” – czyżby błyszcząca cysterna była jednym z tych niemieckich zestawów, które regularnie docierają do miast Afryki Północnej?

scania_torpedo_afrika_liner_tuning_1 scania_torpedo_afrika_liner_tuning_2

2. To zdjęcie przygotowała zaś już sama Scania i przedstawia ono eksperymentalny ciągnik G360, który w przyszłym roku rozpocznie pracę na szwedzkich drogach. Jak już zapowiadałem to wcześniej TUTAJ: Na szwedzkiej autostradzie E16, prowadzącej z portu Gävle do miasta Sorvik, na odcinku dwóch kilometrów nad drogą pojawią się specjalne przewody. Poprzez pantograf zasilą one specjalne samochody ciężarowe o hybrydowym, elektryczno-spalinowym napędzie, a wszystko będzie częścią projektu Electric Roads Project.

scania_pantograf_szwecja_2016