Dwanaście najciekawszych zastosowań Forda Transita, czyli jak powinno się napadać na banki

Ogromną zaletą samochodów dostawczych jest ich uniwersalność, której mogą pozazdrościć im zarówno auta osobowe, jak i ciężarówki. Aby zdać sobie z tego sprawę, wystarczy rzut oka na poniższe zestawienie dwunastu najciekawszych zastosowań Forda Transita w jego ponad 50-letniej historii.

1. W 1965 roku londyńskie zoo wykorzystało Transita do przewiezienia dwóch małych słoni.

transit_najciekawsze_zastosowania_01

2. Ford Transit wystartował kiedyś w wyścigu tratw, oczywiście pod odpowiednich modyfikacjach, którym poddali go sami inżynierowie z Forda. Autu nie udało się jednak wygrać…

transit_najciekawsze_zastosowania_02

3. Transitem wieziono też kiedyś ogromną makietę dinozaura, który miał stanąć w historycznym parku w Edynburgu.

transit_najciekawsze_zastosowania_03

4. Transitem można się także udać na królewską schadzkę, a przynajmniej tak regularnie robili przed ślubem Książe William oraz Kate.

transit_najciekawsze_zastosowania_04

5. Kiedyś postała 7,4-metrowa wersja Transita. Umieszczono w niej skórzane fotele, ekrany oraz ogromne telewizory do oglądania filmów oraz grania w gry.

transit_najciekawsze_zastosowania_05

6. W Polsce natomiast Transitem się driftuje. Robi to zespół Transit Center Motorsport, który przeszczepił do dostawczego auta potężny silnik V8.

transit_najciekawsze_zastosowania_06

7. Transit to ogólnie bardzo pojemne auto. W 1965 roku do wersji osobowej zmieściło się aż 48 studentów!

transit_najciekawsze_zastosowania_07

8. Pan Hughes Overland stwierdził kiedyś, że przejedzie się Transitem z Australii do Londynu. Do pokonania miał 10 tys. mil i zajęło mu to 10 tygodni.

transit_najciekawsze_zastosowania_08

9. Jeszcze inny człowiek postanowił pojeździć kiedyś Transitem po pustyniach Afryki Południowej. Przejechał on tam aż 7,5 tys. mil!

transit_najciekawsze_zastosowania_09

10. Jeszcze inny Transit pobił rekord prędkości w jeździe z przyczepą kampingową. Zmodyfikowane auto rozwinęło w 1985 roku aż 270 km/h.

transit_najciekawsze_zastosowania_10

11. Transitem można sobie poskakać, co udowodnił kaskader Steve Matthews. Przeskoczył on nad piętnastoma autami osobowymi furgonem, w którym jedyne modyfikacje ograniczyły się do usunięcia szyb oraz pospawania drzwi i maski.

transit_najciekawsze_zastosowania_11

12. Najlepiej jednak Transit nadaje się do okradania innych ludzi. W latach 70-tych brytyjska policja okrzyknęła furgon z owalem na masce najlepszym pojazdem do ucieczki na przykład po napadzie na bank.

transit_najciekawsze_zastosowania_12

Źródło: Ford