Dwadzieścia egzemplarzy Fuso Canter 4×4 w wersji mogącej poruszać się także po torach kolejowych

Canter 6C18 4x4 road-railer - Network Rail

Unimogi w wersji kolejowej generalnie przestają już kogokolwiek dziwić, bo takie specjalistyczne maszyny można dzisiaj spotkać naprawdę w całej Europie, w tym także w barwach naszego PKP. Okazuje się jednak, że na Unimogu kolejowa gama koncernu Daimler się nie kończy. Jak pokazuje przykład z Wielkiej Brytanii, do jazdy po torach bez problemu można przygotować także Fuso Canter w wersji 4×4.

Po dwadzieścia egzemplarzy takiego właśnie Cantera sięgnęła firma Network Rail, która odpowiedzialna jest za utrzymanie brytyjskiej infrastruktury kolejowej. Przedsiębiorstwo wybrało model 4×4 o 6,5-tonowym DMC, który wyposażono w 175-konny silnik o pojemności 3 litrów, a także okraszono wyspecjalizowaną zabudową z firmy Gos Tool & Engineering. Sześć pierwszych maszyn otrzymało dźwigi służące do unoszenia ciężkich podkładów kolejowych na czas remontu, natomiast pozostałe czternaście to po prostu jeżdżące warsztaty z nadwoziem wypełnionym różnego rodzaju ręcznymi narzędziami.

Dlaczego natomiast wybrano tutaj właśnie Cantera? Nietypowa konstrukcja japońskiej ciężarówki okazała się być wyjątkowo łatwa do zmodyfikowania. Bez większego problemu podwozie zmieściło dodatkowy komplet kół, oczywiście tych kolejowych, a do tego w ofercie nie brakowało tutaj załogowej kabiny, będącej jednym z najważniejszych wymagań Network Rail.

Canter 6C18 4x4 road-railer - Network Rail Canter 6C18 4x4 road-railer - Network Rail