Dwa DAF-y XDC dla firmy ze Śląska – trójstronne wywrotki z hydroburtami

W ostatnich miesiącach DAF mocno promował nowy model o nazwie XDC. Jego prezentacje odbywały się w kopalniach żwiru, zarówno w Holandii, jak i w Polsce. Dzisiaj możemy natomiast zobaczyć dwie ciężarówki, które zakontraktowano właśnie w następstwie tych testów.

Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Grzegorz Opitek, mające swoją siedzibę w Chełmie Śląskim, odebrało dwa egzemplarze modelu XDC 450. Okazały się to trójstronne wywrotki na podwoziach w układzie 8×4, wyposażone w polskie zabudowy marki KH-Kipper, a także w hydraulicznie otwierane burty na obu bokach, ułatwiające pracę przy remontach i budowach ulic. Samochody zostały wydane przez dealera z Grupy DBK i są zupełnie pierwszymi DAF-ami w całej flocie pana Opitka.

DAF XDC to terenowa odmiana modelu XD, a więc następcy dotychczasowego CF-a. Mamy tutaj więc niżej montowany wariant kabiny, a jednocześnie podwozie o zwiększonym prześwicie, terenową homologację i zderzak przedni poprawiający kąt natarcia. Największy silnik dostępny w tym modelu ma 11 litrów pojemności i właśnie taka jednostka, w wersji 450-konnej, trafiła do obu prezentowanych ciężarówek. Za przekazanie napędu standardowo odpowiada zautomatyzowana skrzynia ZF Traxon, wyposażona w tryb terenowy.

Pod względem miejsca pracy, prezentowane DAF-y będą oferowały wnętrze doskonale znane z dalekobieżnych modeli tej marki, połączone z pneumatycznym zawieszeniem kabiny. Charakterystyczna jest też dodatkowa przestrzeń za fotelami, służąca także za kontrolowaną strefę zgniotu. Jeśli natomiast chodzi o masę własną w pełnej gotowości do pracy, to ma ona tutaj wynosić nieco ponad 15 ton.