Duńskie śmieciarki w formie ciągników z naczepami – wyższa ładowność w parze z lepszą zwrotnością

Jak wiadomo, Duńczycy lubią skonfigurować sprzęt naprawdę na bogato. Jeśli tylko ma to przynieść jakąś korzyść, oszczędność lub po prostu ułatwi wykonywanie pracy, w grę wchodzą jak najbardziej specjalistyczne zabudowy. Dlatego też miasto Aarhus ma od niedawna do dyspozycji sześć śmieciarek w formie ciągników siodłowych z naczepami. To własnie jeden z takich pojazdów możecie zobaczyć na powyższym filmie.

Zbieranie miejskich odpadów przy pomocy zestawów z naczepami brzmi jak dosyć głupi pomysł. W rzeczywistości jednak te czteroosiowe zestawy są znacznie bardziej zwrotne niż typowa, trzyosiowa solówka 6×2. To zasługa naczep holenderskiej marki Kuiper Wagnebouw, z dwiema osiami skrętnymi. Co też ciekawe, nie są to osie skręcane mechanicznie, lecz osie sterowane elektryczno-hydralicznie, znacznie mniej problematyczne w eksploatacji. Ponadto, skoro mamy tutaj do czynienia z zestawami, ładowność jest wyraźnie wyższa niż w przypadku zwykłych solówek. To więc oznacza mniej zjazdów na wypisko, oszczędzając czas oraz pieniądze.

Wszystkie opisywane ciężarówki bazują na ciągnikach siodłowych Scania P410. Będą pracowały w Aarhus, zbierając odpady z ulicznych pojemników. Właścicielem oraz operatorem ciężarówek jest zaś lokalna firma DSV Transport, wyspecjalizowana w transporcie komunalnym oraz specjalistycznym. Nie pomylcie tego jednak z niebieskim DSV, znanym głównie z usług spedycyjnych – to zupełnie inna firma.