Duński wypadek z pociągiem przewożącym naczepy był winą luźnego mocowania na wagonach

W nawiązaniu do tekstu:

Wiatr rozerwał naczepę przewożoną na pociągu, w następstwie wypadku zginęło sześć osób

Rok 2019 rozpoczął się na duńskiej kolei od wyjątkowo tragicznego wypadku z udziałem transportu intermodalnego. Zderzyły się dwa pociągi, w których jeden przewoził pasażerów, a na drugim znajdowały się naczepy samochodów ciężarowych.

Jako pierwszą przyczynę zdarzenia podawano rozerwanie naczepowej plandeki przez silny wiatr. W pociąg pasażerski miały wówczas trafić belki, które wysunęły się z pojazdu. Dłuższe dochodzenie wykazało jednak inną przyczynę, a także skutkowało poważnymi zmianami na duńskiej kolei.

Według obecnej wersji wydarzeń, wszystko wskazuje na to, że jedna z naczep nie była odpowiednio umocowana do wagonu. Na silnym wietrze pojazd mógł odchylić się na bok, doprowadzając do uderzenia w pociąg pasażerski.

Powyższa teoria została potwierdzona przez badania wagonów oraz przeprowadzone przez śledczych testy. Wszystko odnosi się natomiast do konstrukcji wagonów, powszechnie zwanych wagonami kieszeniowymi.

Wagony tego typu imitują połączenie naczepy z ciągnikiem siodłowym. Sworzeń królewski naczepy trafia więc w odpowiednie mocowanie, zastępujące siodło, choć wyraźnie od niego szersze. Dzięki temu naczepa powinna być utrzymana w miejscu, bez możliwości ruchu

Jak jednak wykazało duńskie dochodzenie, mocowanie sworzni królewskich było w wielu wagonach luźne. Umożliwiało to więc naczepom pewien ruch, taki jak właśnie odchylenie na bok, odnotowane w czasie wypadku z 2 stycznia.

W odpowiedzi na te odkrycia, Duńczycy już zakazali stosowania wagonów tego typu. Pojazdy te muszą też przejść dokładną weryfikację, na czele z testami wspomnianych mocowań. Można się też spodziewać, że znaczna część wagonów przejdzie przymusowe naprawy.

Trzeba zaznaczyć, że wagony kieszeniowe masowo wykorzystane są w Europie i stanowią najbardziej popularny typ wagonów do przewozu naczep. Powyższa historia może więc mieć konsekwencje dla transportu intermodalnego na całym kontynencie.

Film z miejsca opisywanego zdarzenia: