Drogowe ćwiczenia z cysterną wiozącą LNG – zablokowano trasę nr 3, a do akcji ruszył nawet robot

cwiczenia_cysterna_lng_01

W minioną środę, na drodze krajowej nr 3 w okolicach Przybiernowa, drogę zastawiła nietypowo wyglądająca cysterna. Teren został otoczony przez policję oraz ITD, a do tego doszły liczne zastępy straży pożarnej. Nie był to jednak żaden wypadek, a ćwiczenia związane z popularyzacją płynnego gazu ziemnego (LNG).

O ciężarówkach na LNG mówi się obecnie w całej Europie. Paliwo to oferuje bowiem całkiem sensowne zasięgi (około 1,5 tys. kilometrów), a przy tym jest bardziej ekologiczne niż olej napędowy. W efekcie ciężarówek na LNG cały czas przybywa, podobnie jak importu tego paliwa na polską ziemię. W tym ostatnim procesie zasadniczą rolę odgrywa terminal LNG w Świnoujściu, gdzie płynny gaz trafia ze statków do cystern. I dlatego też na drodze krajowej nr 3, prowadzącej właśnie do Świnoujścia, zorganizowano specjalne ćwiczenia.

Strażacka cysterna imitowała tutaj uszkodzony pojazd z ładunkiem LNG. Zadaniem służb ratunkowych było zabezpieczenie pojazdu, robiąc to w sposób niezagrażający otoczeniu. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że w niekorzystnych warunkach LNG może nawet wybuchnąć, jak w tym wypadku pod Utrechtem. Ponadto ratownicy brali też uwagę możliwość wystąpienia okoliczności o charakterze terrorystycznym. Wszystko trwało przez ponad dwie godziny, od 9.30 do 12, a do tego doszła tematyczna konferencja, również poświęcona zabezpieczaniu transportów LNG.

Źródło fotografii: WITD Szczecin

cwiczenia_cysterna_lng_02

cwiczenia_cysterna_lng_05

cwiczenia_cysterna_lng_04

cwiczenia_cysterna_lng_03