Droga będąca gigantycznym panelem słonecznym – stoi już we Francji i nie boi się nawet ciężarówek

droga_solarna_francja

Nawet samochody ciężarowe mogą jeździć po hipernowoczesnej nawierzchni, ułożonej w Tourouvre-au-Perche. „Nawet”, bo nie jest to taka zwykła droga, lecz jezdnia składająca się z niemal 3 tys. paneli słonecznych. Nie będzie to więc jedynie szlak komunikacyjny, lecz także źródło energii elektrycznej, mającej zasilać pobliską wioskę.

Wybudowanie kilometra tej trasy kosztowało aż pięć milionów euro. Kwota to oczywiście astronomiczna, choć z drugiej strony, korzyści też będą tutaj niemałe. Sam ten kilometrowy odcinek ma bowiem dostarczyć prąd dla około 3,5 tys. osób, a ponadto oświetlić też samą drogę. Średnio solarna trasa wygeneruje 767 kilowatogodzin, choć w okresach szczególnie słonecznych, czyli przede wszystkim latem, produkcja wzrośnie do nawet 1500 kWh. Jak jest to natomiast możliwe, że na nawierzchnię tę może wjechać także samochód ciężarowy? Wynika to z pokrycia paneli słonecznych aż pięcioma warstwami żywicy. Stworzyło to warstwę na tyle twardą, że można porównać ją z klasycznym asfaltem.

W ciągu kolejnych 5 lat Francja zamierza zbudować nawet 1000 kilometrów takich tras. W ten sposób chce się generować prąd, który wystarczyłby dla nawet 8 proc. wszystkich obywateli kraju.