Drewno spadło z ciężarówki w czasie silnego hamowania – groźne zdarzenie na łuku

W nawiązaniu do artykułu z ubiegłego tygodnia:

Ładunek przebił ścianę naczepy i uszkodził ciągnik – 23 tony stali przy hamowaniu

Oto kolejny przykład na to, jak bardzo niebezpieczną sytuacją jest nagłe hamowanie kilkudziesięciotonowym zestawem. Nawet jeśli ciężarówka w porę zdąży się zatrzymać, przesunięcie ładunku może wywołać naprawdę poważne następstwa.

Dołączone zdjęcie pochodzi z minionego piątku, z austriackiej drogi krajowej B138. Gwałtowne hamowanie wykonał tam zestaw z ładunkiem drewna, składający się ze Scanii serii R oraz trzyosiowej przyczepy. Przyczyny tego manewru nie zostały oficjalnie podane, ale za to skutki widać już na pierwszy rzut oka.

Część ładunku zsunęła się z przyczepy, uderzając w żuraw rozładunkowy z kabiną, a także wypadając na jezdnię. Co więcej, jako że do zdarzenia doszło na łuku w prawo, długie na kilka metrów kłody spadły na przeciwległy pas ruchu. Miało to zaś miejsce w terenie zabudowanym, w czasie przejazdu przez miejscowość Ried im Traunkreis.

Na szczęście w momencie zdarzenia nikt akurat nie nadjeżdżał z naprzeciwka. Obeszło się więc bez osób poszkodowanych. Za to Scania tymczasowo nie nadawała się do dokończenia przewozu. Na miejsce trzeba było wezwać inny zestaw z żurawiem, który dokonał na drodze przeładunku i zabrał drewno do odbiorcy.

Co natomiast z faktem, że drewno zsunęło się z przyczepy przez brak przedniej ściany? W przypadku przewozu drewna okrągłego, taka konstrukcja pojazdu jest jak najbardziej dozwolona. Wskazuje na to na przykład polski, ministerialny podręcznik mocowania ładunku, którego fragment zamieszczam poniżej (całość tutaj):

Pojazd powinien być wyposażony w ścianę przednią spełniającą wymagania określone w normie przenoszącej normę EN 12642, a ładunek nie powinien być od tej ściany wyższy. Jeżeli pojazd nie posiada przedniej ściany o odpowiedniej wytrzymałości lub nie jest wyposażony w automatyczne napinacze, konieczne jest zastosowanie:

– dwóch odciągów w przypadku elementów drewna o długości do 3 m,

– trzech odciągów w przypadku elementów drewna o długości do 5 m,

– czterech odciągów w przypadku elementów drewna o długości powyżej 5 m.