Dostawczak przyszłości, czyli elektryczny silnik, 100 km zasięgu, 2,2 tony DMC i 700 kg ładowności

W listopadzie 2011 roku firma Liberty Electric Cars poinformowała, że rozpoczyna projekt „Deliver”, którego celem było stworzenie super ekologicznego auta dostawczego. I teraz, po dwa i pół roku pracy, auto jest gotowe. Co ważne, mowa tutaj o jeżdżącym, w pełni funkcjonalnym prototypie, a nie tylko makiecie przedstawiającej pobożne marzenia inżynierów.

Deliver jest typowo miejskim autem dostawczym o ładowności 700 kilogramów i 2,2-tonowym DMC. Pojazd ma dwa biegi, komplet silników elektrycznych umieszczonych w kołach, a także komplet 80 baterii, które pozwalają przejechać bez ładowania 100 kilometrów. W warunkach miejskich jest to stosunkowo niezły wynik, który powinien wystarczyć na kilka godzin typowo dystrybucyjnej pracy w gęstym ruchu. Jeśli zaś na drodze będzie przez chwilę pusto, Deliver będzie nie tylko ekologiczny, lecz także względnie szybki, rozwijając do 100 km/h.

Elektryczny pojazd wyróżnia się też ciekawie zaprojektowaną kabiną. Kierowca Deliver ma do dyspozycji doskonałą widoczność, a także miejsce pracy, które łatwo można opuścić lub zająć na nowo. Ta ostatnia funkcja jest zasługą obracanego fotela kierowcy, który ustawia się przodem do drzwi. Wszystko to ma oczywiście służyć wygodzie w miejskiej pracy.

W najbliższym czasie Deliver czekają liczne testy pod czujnym okiem inżynierów i naukowców.

deliver_2014_prototyp_1 deliver_2014_prototyp_wnetrze