Dopiero 33-letnią ciężarówkę wymienił na nową – Scania G410 zamiast modelu 92M

Tego klienta handlowiec zapewne długo nie zapomni. Po fabrycznie nową Scanię przyjechał bowiem kierowca-właściciel jeżdżący 33-letnim bramowcem.

Tym 33-latkiem okazała się Scania 92M z 1987 roku, skonfigurowana jako 17-tonowe podwozie z 245-konnym silnikiem. Pomimo upływu aż trzech dekad, pojazd nieustannie na siebie zarabiał, rocznie przejeżdżając około 40 tys. kilometrów i obsługując po 6 tys. kontenerów. Przebieg już dawno przekroczył więc milion kilometrów, a do tego mogło dojść nawet drugie tyle czasu przepracowane na postoju, z włączoną przystawką mocy.

Jak twierdzi właściciel ciężarówki – Han Theunissen z niderlandzkiego miasta Groesbeek – wiekowa Scania trafiła w jego ręce 10 lat temu i od tamtego czasu nie sprawiała najmniejszych problemów. Samochód nadal też nadspodziewanie dobrze wyglądał, pomimo trzech dekad wjeżdżania na budowy i kluczenia po miejskich ulicach. Gdyby więc nie strefy ekologiczne, zakazujące ruchu najstarszym pojazdom, żółta „dwójka” zapewne zarabiałaby na siebie dalej.

A jednak, takich stref stale w Niderlandach przybywa i zakup nowszego pojazdu był po prostu konieczny. Po 33-latach „dwójkę” spotka więc emerytura, a w jej miejsce kierowca-właściciel zamówił fabrycznie nowe podwozie. Wybór padł przy tym na Scanię serii G, która pod względem komfortu oraz osiągów będzie zupełnie innym światem.

Zamiast 245-konnego silnika z manualną skrzynią biegów, Han Theunissen będzie teraz miał do dyspozycji 410-konną jednostkę ze zautomatyzowaną skrzynią Opticruise. Kabinę zamówiono w wersji dodatkową przestrzenią za fotelami, umożliwiającą montaż niewielkiej leżanki. Do tego doszła zaś kamera cofania, fabryczna nawigacja satelitarna, ledowe oświetlenie oraz atrakcyjny wygląd z osłonami międzyosiowymi.

No to teraz trzeba trzymać kciuki, by nowe G410 dorównało trwałości dawnemu 92M. Choć biorąc pod uwagę obecne zmiany w przepisach i stałe zaostrzanie norm, ten samochód i tak nie będzie miał okazji przepracować 33 lat w jednym miejscu…