Dojazd do Calais oraz Dunkierki pozostaje zablokowany, a protest celników nieustannie się przedłuża

Aktualizacja, godzina 16.30: oficjalnie już się potwierdziło, że protest przedłuży się także na 12 marca, również do godziny 22


Niestety, wraz z początkiem nowego tygodnia na nowo rozpoczęła się akcja francuskich celników. Tym samym dojazdy do terminali nad kanałem La Manche pozostają zablokowane, a kierowcy muszą przygotować się na postój w wielogodzinnych kolejkach.

Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, ciężarówki zmierzające do portów ustawiane są na jezdniach i parkingach przy autostradach A16 oraz A26. Wprowadzono też tymczasową organizację ruchu, która obejmuje samochody o DMC powyżej 7,5 tony. Ponadto kierowca muszą szczególnie uważać na nielegalnych imigrantów.

Kiedy konkretnie zakończy się protest? Teoretycznie mówi się o zakończeniu go jeszcze dzisiaj, o godzinie 22. Sądząc jednak po sytuacji z ubiegłego tygodnia, jutro rano wszystko zapewne rozpocznie się na nowo. Taki scenariusz przepowiadają też francuskie media.

O co chodzi w tej akcji? Protest celników to reakcja na zbliżający się Brexit, zapowiadający mnóstwo dodatkowej pracy przy odprawach. Dlatego też funkcjonariusze domagają się podwyżek oraz poważnego wzmocnienia kadrowego.