OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 27 Październik, 2014

Dodatki zamiast ryczałtu: przewoźnicy dają 3 lub 5 euro za dzień, kierowcy chcą pensji minimalnej i 70 euro

mercedes_atego_euro6_823_test_40ton_12

Na początku września (konkretnie TUTAJ) informowałem, że rząd ma dwie propozycje rozwiązania problemu ryczałtu za nocleg dla kierowców, czyli dodatkowych środków pieniężnych, które kierowcy powinni otrzymać za spędzanie nocy poza domem. Zgodnie z nimi kierowcy mieliby nie otrzymywać ryczałtów na nocleg, jeśli zapewni im się odpowiednią kabinę sypialną i wypłaci dodatek “rozłąkowy” lub “ryczałtowy”. Rząd ograniczył się jednak tylko do przygotowania tych dwóch propozycji, a ich dopracowanie, a także określenie kwot ewentualnych dodatków dla kierowców, pozostawiał organizacjom zrzeszającym przewoźników i kierowców. I nie był to szczególnie dobry pomysł…

Owe organizacje pracują nad konkretnymi propozycjami kwotowymi, które, jak łatwo się domyślić, wywołują śmiech przeciwnych stron. I tak Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych zaproponowało, żeby dawać kierowcom międzynarodowym stały dodatek w wysokości 5 euro dziennie. Miałby on wystarczyć na pokrycie kosztów korzystania z parkingowego prysznica lub toalety. Stowarzyszenie Pracodawców Transport i Logistyka Polska zaproponowało natomiast 3 euro dziennie, zauważając, że ta kwota całkowicie wystarczy na skorzystanie z prysznica raz dziennie.

Trzeba tutaj oczywiście zaznaczyć, że pierwotny ryczałt, którego zasadność uznał Sąd Najwyższy, mógłby wynieść dla kierowcy na przykład 37,5 euro dziennie za każdą noc spędzoną na terenie Niemiec, czyli kilka lub nawet kilkanaście razy więcej niż proponują teraz przewoźnicy. Nic więc dziwnego, że związki kierowców odpowiadają na ich propozycje z oburzeniem. NSZZ Solidarność żąda, żeby kierowcy mieli możliwość wyboru między spaniem w hotelu lub w kabinie, w razie potrzeby otrzymując pieniądze na opłacenie pokoju. Co więcej, związkowcy z Solidarności zwracają przy okazji uwagę, że powinna zostać ustalona kwota minimalnego wynagrodzenia dla kierowcy jeżdżącego w ruchu międzynarodowym. Według nich odpowiednią stawką byłoby tutaj 3500 zł miesięcznie od dodatkowe 70 euro za każdy dzień podróży. Dzięki temu można by powstrzymać proceder doliczania dodatków do faktycznego wynagrodzenia, jak robi się to na przykład z dietami.

Podsumowując – przewoźnicy oferują śmiesznie miało, podczas gdy kierowcy chcą bardzo dużo. Osiągnięcie porozumienia wydaje się być tutaj więc równie możliwe, jak otworzenie granic między Koreą Południową a Północną. Tymczasem w sądach toczą się kolejne sprawy, w których kierowcom przyznaje się rację… (przykład TUTAJ)

Tekst napisany na bazie informacji z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. Maciej Wroński napisał(a):

  Szanowny Panie redaktorze, dziękując za zainteresowanie tematem chciałbym odnieść się do pańskiego komentarza w zamieszczonym powyżej artykule, cyt: “przewoźnicy oferują śmiesznie mało”. Otóż propozycja organizacji pracodawców “Transport i Logistyka Polska” zakłada uregulowanie należności za podróż służbową kierowcy na analogicznych zasadach, co obowiązujące w Niemczech. Założyliśmy, iż kierowcy wypłacane są diety w dotychczasowej wysokości oraz ryczałt za nocleg (w wysokości wyinterpretowanej w uchwale SN), jeżeli kabina pojazdu nie spełnia określonych standardów związanych z miejscem do spania. Jeżeli standardy są spełnione (co oznacza dodatkowy koszt dla pracodawcy w wysokości ok. kilkadziesiąt tysięcy złotych od pojazdu) to kierowcy należy się nadal dieta, ale zamiast ryczałtu za nocleg proponujemy ryczałt sanitarny przeznaczony zgodnie z nazwą na korzystanie z urządzeń sanitarnych. Takie zasady obowiązują w Niemczech, gdzie nikt nie nazywa ich śmiesznymi. Nie jest też śmieszna kwota, jaką należy wyłożyć, aby zapewnić kierowcy właściwe warunki do spania. I na marginesie wysokość ryczałtu “sanitarnego” w Niemczech jest określona na 3 euro dziennie. I tyle wyjaśnień z naszej strony. Gdyby jednak były potrzebne to jestem do pańskiej dyspozycji.
  Pozdrawiam
  Maciej Wroński

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Szanowny Panie Macieju,

   Zacytowane przez Pana wyrażenie brzmi nieco inaczej w pełnym kontekście “Podsumowując – przewoźnicy oferują śmiesznie miało, podczas gdy kierowcy chcą bardzo dużo.” Trzeba ponadto pamiętać, że rozpatrujemy propozycje przewoźników konkretnie jako alternatywę dla ryczałtu, który według obecnego stanowiska SN należy się także w przypadku kierowców posiadających kabiny sypialne. Jeśli zaś porównamy ryczałt “sanitarny” z ryczałtem, który miałby on zastąpić, mamy różnicę ogromną, bo aż kilkudziesięciokrotną. Stąd też taki, a nie inny komentarz z mojej strony.

   Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.

 2. sputnik napisał(a):

  Szanowny Panie Macieju.. Te 3 euro to niech Pan sobie.. Jesli standardy i rozwiazania maja byc niemieckie to prosze tez o podstawe jak w niemieckich firmach

 3. To dobrze, że obie strony tzn. kierowcy i przewoźnicy szukają rozwiązań problemu na przyszłość. Szkoda jednak, że rozbieżności co do oczekiwań są tak potężne. Przerzucanie ciężaru wypracowania rozwiązania na organizacje kierowców i przewoźników nie jest dobrym rozwiązaniem. Od czego jest rząd?

  Osobiście wydaje mi się, że bardziej aktywni są przewoźnicy i to ich głos będzie bardziej słyszalny. Pisałem o tym w artykule
  http://wynagrodzeniekierowcy.pl/pracodawcy-bronia-sie-przed-zaplata-ryczaltu-za-nocleg/

  Bądźmy realistami. Propozycja NSZZ Solidarność na pewno nie zostanie przyjęta przez przewoźników. A czy organizacje reprezentujące kierowców zgłaszają głośno jakieś inne pomysły?

  Chyba nikomu nie powinno zależeć na podsycaniu emocji. Obecna sytuacja nie jest bowiem winą żadnej ze stron. W zakresie ryczałtów od kilku lat stan prawny jest stabilny. Gorzej z orzecznictwem, które jest od Sasa do Lasa, a uchwała SN z 12 czerwca 2014r., która miała usuwać rozbieżności i wyjaśniać wątpliwości, wcale nie kończy sporów.
  http://wynagrodzeniekierowcy.pl/czy-kierowcy-nalezy-sie-ryczalt-za-noclegi-w-kabinie-pojazdu/

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.