Dobrze wyposażony ciągnik i aerodynamiczna naczepa mogą dać nawet 12-14 proc. niższe spalanie

Efficiency Run - DB Schenker

Korzystając technologii oficjalnie dostępnej już na rynku, zużycie paliwa nowoczesnej ciężarówki można zmniejszyć o nawet kilkanaście procent – tak twierdzi firma Daimler Trucks, która zorganizowała bardzo ciekawe porównanie „Efficiency Run”. Przygotowano je przy współpracy z wiodącymi niemieckimi firmami transportowymi: DB Schenker Logistics, Grosse-Vehne oraz Elflein, otrzymując w ten sposób wyniki z rzeczywistej eksploatacji na prawdziwych trasach. Żeby natomiast nie było wątpliwości, że są to wyniki w pełni wiarygodne, o monitorowanie przedsięwzięcia poproszono organizację Dekra.

W ramach „Efficiency Run” porównywany był idealnie skonfigurowany Mercedes-Benz Actros oraz typowe ciągniki z naczepami eksploatowane przez wymienionych powyżej przewoźników w ubiegłym roku. Wyniki? Odpowiednio przygotowane Actrosy spaliły o średnio 12-14 proc. mniej paliwa, a wszystko dla tego, że na ich pokładzie był między innymi tempomat przewidujący topografię, podczas gdy naczepy, model Eco od firmy Krone, miały częściowo aluminiową konstrukcję, boczne panele aerodynamiczne, składane tylne spojlery Wabco OptiFlow Tail, zaokrągloną osłonę przeciwnajazdową i opony o obniżonych oporach toczenia.

Co więcej, i na tym test się nie skończył, gdyż w ramach „Efficiency Run” sprawdzono jeszcze jeden pojazd – sześcioosiowy zestaw typu EcoCombi, o kilka metrów dłuższy od standardowego, ale mający DMC wyłącznie 40 ton. I jak się okazało, koszy transportowania takim pojazdem określonej ilości ładunków były o 17 proc. niższe niż w przypadku zestawu o zarówno standardowej długości.

Efficiency Run Ankunft Sindelfingen 20150727