Dobre usługi serwisowe samochodów ciężarowych, czyli jak utrzymać biznes w ruchu

Publikacja na zamówienie

Kupno ciężarówki to poważna decyzja dla każdej firmy przewozowej. Na jej ostateczny kształt zwykle składa się szereg czynników, najczęściej dotyczących specyfikacji danego pojazdu, która musi być kompatybilna z potrzebami przedsiębiorstwa. Pamiętać jednak należy, że sam samochód to nie wszystko. Odpowiedzialny szef firmy powinien oczywiście myśleć przyszłościowo…

Przede wszystkim weźmie pod uwagę kilka podstawowych kwestii: co w wypadku awarii maszyny? Czy wraz z zakupem pojazdu będę miał dostęp do dobrych, profesjonalnych i szybkich usług serwisowych? A co ze sprowadzaniem części do danego modelu ciężarówki? Wiadomo, że bez pozytywnych odpowiedzi na powyższe pytania zakup jakiegokolwiek sprzętu – samochodu, komputera, po prostu czegokolwiek – będzie przedsięwzięciem na poły chybionym.

Firmy przewozowe, wizytówka Polski

Polskie firmy przewozowe z pewnością wyróżniają się na tle innych państw Unii Europejskiej. Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce cytowany przez „Rzeczpospolitą” podkreślał, że do polskich przedsiębiorców zajmujących się towarowym transportem drogowym należy ponad jedna czwarta unijnego rynku. Potwierdzają to dane publikowane przez Komisję Europejską.

Polscy przewoźnicy od lat są największą grupą w Unii Europejskiej i zajmują pierwsze miejsce pod względem liczby przewożonych towarów – pisał portal Fakt24. – Krajowa flota składa się obecnie z około 200 tys. pojazdów. W ubiegłym roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego wydał 31,2 tys. licencji na międzynarodowy przewóz rzeczy. Tego rodzaju transportem zajmowało się 31 tys. przedsiębiorstw – podaje gospodarkamorska.pl. Krajowa flota składa się obecnie z blisko 200 tys. pojazdów kursujących po Europie. Polskie firmy są konkurencyjne, bo oferują najlepszy stosunek jakości do ceny usługi oraz są elastyczne.

Biznes musi się kręcić, czyli znaczenie serwisu

Sukces nie przychodzi jednak łatwo, a właściciele firm transportowych muszą zatroszczyć się o szereg rzeczy, między innymi tych, które dotyczą kondycji ich floty transportowej. Jak to mówią: biznes musi się kręcić, a żeby tak się działo, bez żadnych zakłóceń i przeszkód muszą kręcić się również koła ciężarówek, na których każdy tego typu biznes przewozowy się opiera. Właściciel podobnego przedsiębiorstwa wie, jak wiele znaczą dobre, odpowiedzialne i kompletne usługi serwisowe pojazdów wielkogabarytowych. W przypadku, kiedy ciężarówka staje, wówczas przedsiębiorca zaczyna liczyć wymierne straty finansowe – dlatego też nie może pozwolić on sobie na to, aby serwis spowalniał jego pracę i narażał go na niedogodności (na przykład przez spadek wiarygodności wśród klientów, a przez to zagrożenie udziałów na rynku, co w konsekwencji równa się po prostu utratą dochodów).

Jak więc widać, od dobrego serwisu zależy więcej, niż mogłoby się wydawać. Dlatego też z punktu widzenia przedsiębiorcy sektora przewozowego dobry serwis powinien odznaczać się przede wszystkim szerokimi możliwościami technicznymi zakładu, profesjonalną obsługą przez doświadczonych specjalistów, terminowością, dokładnością, a także między innymi łatwym dostępem do części wymiennych, które można w szybki sposób sprowadzić w czasie trwania prac serwisowych. Dopiero mając gwarancję takich usług można ze spokojem decydować się na zakup pojazdu.

Jak wygląda profesjonalny serwis?

Przykładem profesjonalnego i szybkiego serwisu jest Mercedes-Benz Trucks Warszawa (https://poruszamybiznes.pl/uslugi-serwisowe/). W tym przypadku usługi serwisowe są ściśle powiązane z zakupionym pojazdem, dlatego przedsiębiorca nie powinien mieć obaw, że pozostanie sam wobec ewentualnej awarii ciężarówki. Jakość usług serwisowych – można chyba zaryzykować tezę – w dużym stopniu pomaga klientom przechylić szalę na korzyść ciężarówek Mercedes-Benz. Dodatkowo Mercedes-Benz Trucks Warszawa posiada dwa oddziały, w Siedlcach i Emilianowie. Współpracują one ze sobą ściśle, dzięki czemu mamy pewność, że nasz pojazd oddajemy w sprawdzone miejsce napraw, gdzie otrzymamy najwyższą jakość usług i terminowe wykonanie prac.

Dość wspomnieć, że pod względem diagnostyki pojazdów firma dysponuje nowoczesnym sprzętem, dobrze wykwalifikowanymi specjalistami, a także kilkunastoma stanowiskami naprawczymi. Czyli właśnie to, czym powinny charakteryzować się dobre usługi serwisowe – wysoką jakością i tempem prac. Ponadto wprowadzono tutaj ścisłą współpracę i szybki kontakt między działem sprzedaży części a działem usług serwisowych, co w wydatny sposób przekłada się na efektywność prac serwisowych. W taki właśnie sposób powinny funkcjonować usługi serwisowe – zrzucając maksimum zmartwień z barków przedsiębiorcy, gwarantując szybki, bezproblemowy i wysoko jakościowy serwis.

Przyszłość pod znakiem prądu?

Na zakończenie wybiegnijmy nieco w przyszłość. Nie jest żadną tajemnicą, że świat motoryzacyjny coraz odważniej idzie w kierunku pojazdów napędzanych silnikami hybrydowymi i elektrycznymi. Zmiany te – wcześniej czy później – muszą również objąć ciężarówki. Już dziś ministrowie środowiska państw Unii Europejskiej podejmują decyzje co do wymogów dla nowych ciężarówek dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Nie da się tego spełnić bez rozkręcenia na wielką skalę produkcji ciężarówek na prąd lub wodór do ogniw paliwowych. Dlatego rządy państw Unii zaproponowały, aby premiować sprzedaż takich pojazdów w kalkulacjach redukcji emisji dwutlenku węgla poszczególnych koncernów motoryzacyjnych. Koncerny będą jednak płacić słone kary finansowe, jeśli nie osiągną narzuconej przez UE redukcji emisji dwutlenku węgla. Szkopuł w tym, że do tej pory w UE nie ustalono standardu emisji dla ciężarówek – pisze portal EurActiv.

Niektórzy – jak Parlament Europejski – chcą iść jeszcze dalej, narzucając bardzo bliskie daty koncernom motoryzacyjnym w sprawie procentu produkowanych ciężarówek na prąd. Nie wiadomo, co z tych wszystkich zapowiedzi (dobrych dla środowiska, ale czy realnych? – to już inna kwestia) wyjdzie, w każdym razie usługi serwisowe ciężarówek będą również musiały na bieżąco za tymi zmianami nadążać.

Można być jednak raczej spokojnym o te firmy, których serwis do tej pory był profesjonalny – można być pewnym, że niezależnie od zmian nie zwolnią tempa, żeby nie tracić ciężko pozyskanego klienta.

Źródła:

l A. Kublik, Elektryczny przymus dla ciężarówek w UE, https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/elektryczny-przymus-dla-ciezarowek-w-ue/ (dostęp: 10.04.2019)

l Pod tym względem jesteśmy najwięksi w Europie!, https://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/polscy-przewoznicy-od-lat-sa-najwieksza-grupa-w-unii-europejskiej/z7y5q76 (dostęp: 10.04.2019)

l Usługi serwisowe, https://poruszamybiznes.pl/uslugi-serwisowe/ (dostęp: 10.04.2019)

l A. Woźniak, Polskie TIR-y wciąż dominują w Europie, ale rosną problemy, https://www.rp.pl/Transport/305089904-Polskie-TIR-y-wciaz-dominuja-w-Europie-ale-rosna-problemy.html (dostęp: 10.04.2019)