W miniony piątek, 21 czerwca, odnotowano najdłuższy dzień 2024 roku, ze wschodem oraz zachodem słońca oddalonym o niemal 17 godzin. Z tej okazji ogłoszono już drugą edycję Dnia Świadomości o Przemęczeniu Kierowców.
Ta nowa inicjatywa, organizowana od 2023 roku przez europejski związek zawodowy ETF, ma na celu uświadomienie społeczeństwu trudów pracy w branży transportowej. Mowa tutaj o nawet 15-godzinnych dniach pracy, oficjalnie uwzględnionych w przepisach, a także o przepełnieniu parkingów, opóźnieniach w ruchu drogowym oraz innych tego typu problemach.
By nagłośnić ten problem, w miniony piątek rozdawano ulotki uświadamiające zagrożenia związane z przemęczeniem. Działania prowadzono między innymi na autostradowych parkingach, z udziałem kilkunastu krajowych związków, będących partnerami ETF.
Głównym elementem przekazu były wyniki branżowego badania, przeprowadzonego przez ETF w 2021 roku. Aż 60 procent ankietowanych kierowców zawodowych przyznało się tam do prowadzenia pojazdu w stanie przemęczenia. 52 procent regularnie spotkało się z sytuacją, gdy organizm domagał się zjechania na postój, ale organizacja pracy wyklucza taką możliwość. 33 procent ankietowanych doświadczyło przysypiania za kierownica, a 27 procent przyznało się do spowodowania w tej sposób sytuacji niebezpiecznej, niemal prowadzącej do wypadku.