DMC to przecież tylko sugestia, czyli 7 przeładowanych „busów” i 4 zbyt ciężkie wywrotki

Na stronach internetowych WITD zaroiło się od komunikatów dotyczących przeładowanych pojazdów. Zacznijmy od WITD w Poznaniu, które postanowiło 19 maja pójść za przykładem oddziału ze Szczecina i urządzić większe „polowanie” na przeładowane pojazdy dostawcze. Do kontroli zatrzymano siedem tzw. „busów”, z których oczywiście wszystkie okazały się być cięższe niż 3,5 tony przewidywane przez dowody rejestracyjne. Inspektorzy wręczyli więc kierowcom mandaty na łączną kwotę 2850 zł, a także zabronili dalszej jazdy do momentu przeładowania towaru na inne pojazdy.

Przesadnie duże ładunki to jednak domena nie tylko aut dostawczych, lecz także pojazdów dostarczających surowce na budowy. WITD Łódź opublikowało w ostatnich dniach aż dwa komunikaty dotyczące tego typu pojazdów, które dotyczyły w większości 4-osiowych Actrosów. W pierwszym z nich poznajemy przypadek czerwonej ciężarówki, która pracowała 14 maja na budowie trasy S8. Właściciel tego pojazdu powinien przygotować się na karę administracyjną wynoszącą nawet 15 tys. zł, gdyż jego ciężarówki przekroczyły zarówno DMC, jak i dopuszczalnych nacisk na osie. Ta pierwsza wartość była o 10,9 tony za duża w stosunku do 32-tonowej normy, natomiast nacisk osi napędowej był za duży 8,95 ton.

Zaledwie 2 dni później WITD w Łodzi zatrzymało zaś aż trzy przeładowane wywrotki – dwa 4-osiowe Actrosy oraz MAN-a TGS z samowyładowczą naczepą. Każda z tych maszyn była za ciężka w stosunku do swojego DMC i jest tutaj mowa o wartościach o 9,3 do 5,6 tony. Wszystkie trzy pojazdy pochodziły z jeden firmy, więc ich właściciel może się spodziewać aż trzech kar administracyjnych – dwóch opiewających na maksymalnie 15 tys. zł oraz jeden wyliczonej na tylko 2 tys. zł.

witd_poznan_przeladowane_busy witd_lodz_wywrotka_przeladowana_11_ton witd_lodz_trzy_przeladowane_wywrotki

Źródła:

WITD Poznań: Przeładowane „busy”
WITD Łódź: Wywrotka przeważona o prawie 11 ton
WITD Łódź: Trzy poważnie przeciążone pojazdy podczas ważenia w Łodzi