Dlaczego Niemcy umieszczają ten symbol na ciężarówkach i skąd ten powód do dumy?

Naklejka z napisem „fern schnell gut” to już w Niemczech przedmiot kultowy. Kilkadziesiąt lat temu powszechnie występowało to na ciężarówkach, w tym zwłaszcza na pojazdach wykonujących transport międzynarodowy. Dzisiaj to zaś popularne akcesorium, naklejane przez miłośników transportowej klasyki. Co jednak konkretnie może ono oznaczać i dlaczego kierowcy nadal po ten symbol sięgają?

Gdy szukałem odpowiedzi na to pytanie, trafiłem na przepisy z Niemiec Zachodnich, z połowy ubiegłego wieku. Dla ciężarówek wprowadzono wówczas trzy typy licencji – niebieską, pozwalającą na ruch w promieniu 150 kilometrów od bazy, żółtą, pozwalającą wyłącznie na przewóz mebli, a także czerwoną, pozwalającą na transport powyżej 150 kilometrów, w tym także przewozy na międzynarodowe. Wszystkie licencje wydawano oczywiście na papierze, a kolory miały ułatwić ewentualną kontrolę.

Posiadanie czerwonej, dalekobieżnej licencji wiązało się z dużym prestiżem. Zwłaszcza w latach 50-tych lub 60-tych, gdy dalekobieżny transport drogowy dopiero się w Europie rozwijał. Dlatego też stowarzyszenia przewoźników postanowiły dodatkowo te licencje wyróżniać. Posiadającym je firmom rozdawano naklejki, właśnie w postaci szyldów z czerwonym paskiem. Pojawiał się tam napis „fern schnell gut”, a pod nim hasło „güterfernverkehr”, czyli „dalekobieżny przewóz towarów”.

Jazda z taką naklejką nie była obowiązkowa, a jej posiadanie teoretycznie niczego nie zmieniało. W rzeczywistości jednak mogło to mieć pewne znacznie, na przykład przy typowaniu ciężarówek do kontroli. Był to też sposób na pochwalenie się swoją licencją, a dla kierowców stanowiło to powód do dumy. Bo choć dzisiaj 150 kilometrów to dystans naprawdę niewielki, w latach 50-tych przekraczanie go było już pewną wyprawą. Tym bardziej, że same Niemcy Zachodnie były stosunkowo niewielkie, z zachodniej do wschodniej granicy licząc ledwie 400 kilometrów.

Poniżej możecie zobaczyć reportaż z lat 70-tych, przedstawiający pracę niemieckiego kierowcy. Na jego MAN-ie również widnieje taka biało-czerwona naklejka: