Dlaczego naczepa może nagle odpiąć się od siodła – końcowy raport i lista przestróg

Fot. SHK

Powyżej: jedno z norweskich, przebadanych zdarzeń:

Norweska Komisja Badania Wypadków (SHK) opublikowała końcowy raport na temat zdarzeń z odpinającymi się naczepami. Wszystko zostało zwieńczone zestawem zaleceń dla przewoźników, włącznie ze wskazaniem konkretnego, problematycznego modelu.

Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się już na początku 2022 roku. SHK dokonało wówczas wstępnej analizy czterech zdarzeń, polegających właśnie na niespodziewanym odłączeniu się naczepy. Od tamtego czasu prowadzono zaś kolejne badania, testowano siodła różnych marek i szukano rozwiązania problemu. Na tej podstawie powstał końcowy raport, wraz z zamieszczonymi poniżej zaleceniami.

Uszkodzony mechanizm ryglowania (po lewej):

Fot. SHK

Norweski raport zwrócił szczególną uwagę na siodła amerykańskiej marki Fontaine, model 3000. To właśnie w nich istnieje ryzyko wystąpienia uszkodzenia, w wyniku spinania zestawu z niecałkowicie otwartym mechanizmem ryglującym. Z biegiem czasu uszkodzenie to może ulegać pogłębieniu, by następnie wpłynąć na sprawność całego systemu ryglowania. To natomiast może prowadzić do sytuacji, w której naczepa odepnie się w czasie jazdy.

Zdaniem SHK, do wspomnianych uszkodzeń może dochodzić głównie w następstwie zaniedbań eksploatacyjnych oraz niewłaściwej obsługi. Jeśli natomiast użytkownik będzie przestrzegał zasad konserwacji, przeprowadzi regularne kontrole bezpieczeństwa i wykona spinanie w odpowiednio staranny sposób, uszkodzenia nie powinny wystąpić.

Pęknięcie wskazujące na uszkodzenie:

Fot. SHK

SHK zaleca, by regularnie kontrolować siodło w sposób wizualny, szukając śladów uszkodzeń. Przykładem mogą być tutaj zdjęcia z ekspertyz, które organizacja opublikowała już w 2022 roku (powyżej). Kierowców uczula się też na fizyczne sprawdzenie zamknięcia rygla, którego należy dokonać po spięciu zestawu. Za to zwykły „test szarpnięcia”, wykonywany ciągnikiem, ma być w omawianym przypadku zupełnie niewystarczający, nie dając żadnej gwarancji bezpieczeństwa.

Pełen raport SHK, w języku norweskim, można znaleźć pod tym linkiem.