Diesel z panelami na dachu jako alternatywa dla LNG – Scania G370 do tańszej jazdy

Niderlandzka firma Van der Linden wprowadziła do użytku bardzo ciekawy zestaw. Jest to Scania G370, której układ napędowy jest odciążany przez panele fotowoltaiczne.

Przewoźnik potrzebował pełnowymiarowej ciężarówki do lokalnego transportu opakowań. Chciał by był to pojazd bardziej ekonomiczny od zwykłego diesla i początkowo rozważał inwestycję w LNG. Lokalne przebiegi okazały się jednak zbyt małe, by zwrócić bardzo wysoki koszt zakupu gazowca. Dlatego ostatecznie zdecydowano się na fotowoltaikę, dostarczoną przez firmę IM Efficiency.

Dach ciężarówki został pokryty ośmioma panelami, które stale doładowują układ elektryczny. Dzięki temu inteligentny alternator znacznie rzadziej się załącza, odciążając spalinowy napęd. To zaś sprawia, że 13-litrowy, 370-konny diesel zużyje o 5-7 proc. mniej oleju napędowego. W praktyce, w typowo dystrybucyjnym ruchu, będzie to nawet kilka litrów na 100 kilometrów.

Co też ciekawe, montaż takiego systemu odbył się bez utraty fabrycznej gwarancji. Niderlandzki dealer marki Scania specjalnie kontaktował się w tej sprawie ze szwedzką centralną marki. Potwierdzono, że instalacja fotowoltaiki nie wypłynie negatywnie na konstrukcję pojazdu, uzyskano oficjalną akceptację, a nawet pozwolono zawrzeć kontrakt serwisowy.