rekrutuj 40ton665
Opublikowane 28 Sierpień, 2017

DHL będzie testował w Wielkiej Brytanii ciężarówki z częściowym autopilotem – start już w 2018 roku

daf_ecotwin

Już w przyszłym roku, na stałej, brytyjskiej linii DHL, będzie można zobaczyć DAF-y automatycznie podążające jeden za drugim. Będzie to element testu współorganizowanego przez brytyjski rząd, chcący sprawdzić ideę “platooningu” w rzeczywistym użytku.

Do końca bieżącego roku zostały nam jeszcze cztery miesiące. Czas ten zostanie więc przeznaczony na szkolenie kierowców, testy na symulatorze oraz próby sprzętu na zamkniętym terenie. Następnie zaś zautomatyzowane DAF-y wyjadą na brytyjskie drogi publiczne, mając na to specjalne zezwolenie. Co więcej, brytyjski rząd wesprze to przedsięwzięcie finansowo, przeznaczając na to kwotę 8,1 miliona funtów.

Jak test będzie wyglądał w praktyce? Dwie ciężarówki będą woziły przesyłki na tej samej trasie, podążając jedna za drugą. W pierwszym pojeździe kierowca aktywnie poprowadzi pojazd, natomiast drugi automatycznie podąży za nim. Jego kierowca przejmie stery tylko w sytuacjach kryzysowych, na terenie firmy, czy też na drogach niższej kategorii. Ponadto pojazdy mają utrzymywać między sobą minimalny odstęp, aby zmniejszyć tym samym zużycie paliwa.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. Maciek napisał(a):

  Ideologia bezsensowna ponieważ ponieważ:
  1. Pensje trzeba płacić dla dwóch kierowców ( żadna oszczędność z zastosowania technologii )
  2. Droga technologia
  3. Zmęczenie drugiego kierowcy ponieważ On siedzi za kierownicom i czuwa nad bezpieczeństwem i teoretycznie nad sytuacjami kryzysowymi!!!!!!!!
  4. utrudnienia dla innych kierowców, ponieważ będzie trzeba wyprzedzić dwa pojazdy a to prawie 40 m dla osobówki to nie problem, ale dla autobusu czy samochodu ciężarowego już tak bo manewr będzie trwał długo / powstanie frustracja u innych kierowców, a obniżając prędkość pojazdów w systemie palootonigu obniżymy efektywność transportu bezsensu na obniżenia spalania o 5 %.

 2. pani od polskiego napisał(a):

  A tak z innej beczki.
  Ludzie naprawdę piszą: Kierowcom, kierownicom, poszlem z żonom etc etc
  Czy jaja sobie robią porostu?
  Poważnie pytam.

 3. lambo603 napisał(a):

  A ja im życzę żeby jak najwięcej ich się rozwaliło, może pójdą po rozum do głowy, tak jak Trump

Odpowiedz