DB Schenker wyjaśnia jak będą wyglądały testy MAN-ów z autopilotami, mające ruszyć już za rok

man_tgx_platooning_schenker

W nawiązaniu do tekstu:

DB Schenker wprowadzi na stałą linię MAN-y z autopilotem – ciężarówki zaczną kursować na A9

Firmy DB Schenker oraz MAN opublikowały dodatkowe szczegóły na temat ich wspólnego testu ciężarówek z autopilotem. Nowe informacje dotyczą przede wszystkim tego, jak test będzie rozwijany i kto będzie w nim uczestniczył.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, całe przedsięwzięcie rozpocznie się wiosną 2018, na autostradzie A9. Testowe ciężarówki marki MAN połączą się tam w pary, kursując między magazynami DB Schenker w Monachium oraz Norymberdze i działając na zasadzie platooningu. Pierwszy kierowca będzie przy tym odpowiedzialny za aktywne prowadzenie swojego pojazdu, a więc między innymi obsłuży tempomat, wybierze moment hamowania, czy po prostu będzie kręcił kierownicą. Drugi kierowca odda natomiast ciężarówkę w ręce autopilota, odpowiedzialnego za automatyczne podążanie za poprzedzającym zestawem, a przy tym też reagującego na ruch innych pojazdów.

Jak natomiast wszystko to się rozwinie? Co ciekawe, pierwsze trasy będą odbywały się zupełnie bez ładunku, mając charakter typowo przygotowawczy. Ciężarówki przejadą wówczas trasą A9 tylko raz w tygodniu, zapoznając kierowców z działaniem autopilota i dostarczając wstępnych danych na temat zachowania na drodze. Kiedy natomiast pierwsza faza będzie już mogła zostać zakończona, w kolejnych miesiącach 2018 roku, testowe ciężarówki otrzymają najzwyklejsze ładunki i ruszą w trasy nawet trzy razy dziennie. Kiedy zaś i ta faza rozkręci się na dobre, firmy najprawdopodobniej zorganizują kolejny projekt tego typu. To już jednak plan dopiero na rok 2019.

Przy okazji trzeba zaznaczyć, że testowi kierowcy będą tutaj po prostu pracownikami DB Schenker. Jest to o tyle ciekawe, że dotychczas w europejskich testach autopilotów uczestniczyli tylko kierowcy zatrudniani przez samych producentów pojazdów, doskonale przeszkoleni w tej nowej technologii i nierzadko uczestniczący nawet w ich rozwoju. Tutaj natomiast będziemy mieli osoby, które każdego dnia zasiadają za kierownicami najzwyklejszych ciężarówek, a udział w eksperymencie będzie dla nich wielką nowością.