DB Schenker może trafić na sprzedaż za 20 miliardów euro – niemiecki rząd dał zgodę

Jeśli ktoś posiada wolne 20 miliardów euro, może szykować się do zakupu dużej firmy transportowej. Przedsiębiorstwo będzie można przejąć wraz z grupą 75 tys. pracowników, a dodatkową zaletą będzie wyjątkowo długa, aż 150-letnia historia.

Sprawa dotyczy firmy DB Schenker, a więc jednego z największych operatorów logistycznych w Europie. Przedsiębiorstwo to zostało założone w 1872 roku, we Wiedniu, natomiast od 1931 roku należy do Deutsche Bahn, czyli do niemieckich kolei państwowych.

Jak donosi agencja informacyjna Reuters, teraz Deutsche Bahn chce pozbyć się Schenkera, a niemiecki rząd właśnie wyraził na to oficjalną zgodę. Tym samym można zacząć rozglądanie się za chętnym, a proces sprzedaży ma zostać przeprowadzony w 2023 lub 2024 roku. Szacowana wartość transakcji może wynosić nawet 20 miliardów euro, a w zamian firma ma oferować bardzo wysokie zyski, rzędu 1,2 miliarda euro w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Przejście Schenkera w inne, prywatne ręce może sporo zmienić na europejskim rynku transportowym. Tak dla przykładu, firmie łatwiej byłoby prowadzić agresywną politykę cenową, co dotychczas wiązałoby się z ogromnymi kontrowersjami, z uwagi na państwową strukturę własności. Zakończyłoby to też bardzo nietypową sytuację, w której niemieccy kolejarze – od lat lobbujący na rzecz ograniczenia roli ciężarówek w europejskim transporcie – są też właścicielami ogromnej, ciężarowej floty.