DARTOM stawia na jakość i proponuje partnerską współpracę

Publikacja na zamówienie

DARTOM na rynku międzynarodowego i krajowego transportu samochodowego działa od roku 1990. Na początku był jeden samochód chłodnia. Po 30 latach DARTOM jest jedną z większych polskich firm transportowych. Pracuje w niej ponad 400 osób, a po drogach całej Europy jeździ ponad 400 samochodów oznaczonych charakterystycznym, żółtym kolorem oraz zielonym logo.

Taką pozycję na rynku DARTOM zawdzięcza stabilnej strategii opartej o zrównoważony rozwój, najwyższą jakość i partnerskie podejście do współpracy zarówno z klientami, jak i z podwykonawcami.

Zrównoważony rozwój najważniejszy

Podstawą naszej strategii jest zrównoważony rozwój. Mamy tutaj na myśli pięć głównych strategii . Pierwsza to „Top Eco Trucks”, która definiuje nasze dążenie do korzystania z samochodów w najwyższej klasie ekologicznej. Realizując ten cel w 2020 roku zakupiliśmy ciągniki siodłowe zasilane LNG, które stanowią już 20% floty. Druga to „Bezpieczna i ekonomiczna jazda”, która podkreśla naszą troskę o kierowców i środowisko. Trzecią jest „Bezpieczna praca” czyli dbałość o wszystkich naszych pracowników i podwykonawców. Czwartą strategią jest „Pro Eco” określająca nasze działania w celu ochrony środowiska, które nie są bezpośrednio związane z usługą transportową. Piątą strategią jest „Lepsze otoczenie” czyli dbałość naszej firmy o lokalną społeczność i działania charytatywne. – tłumaczy Andrzej Szymański, dyrektor zarządzający DARTOM.

Potwierdzeniem najwyższej jakości usług jest wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania który obejmuje cztery certyfikaty jakościowe: ISO 9001, ISO 14001, HACCP i SQAS. DARTOM ciągle dąży do podwyższania czynników jakościowych KPI (Key Performance Indicator) poprzez regularne szkolenie personelu i systematyczną wymianę taboru.

Partnerska współpraca

W 2000 roku DARTOM posiadał 40 samochodów, w tym roku tabor firmy liczy ponad 400 ciężarówek. Tak dynamiczny rozwój możliwy był dzięki partnerskiemu podejściu do współpracy z klientami i podwykonawcami. Klientom firma zapewnia najwyższą jakość usług, elastyczność i dostępność pojazdów. Dzięki temu DARTOM cieszy się dużym zaufaniem a klienci z chęcią rozwijają współpracę. Bardzo ważni dla firmy są podwykonawcy, z reguły mali przewoźnicy, którzy oddają do dyspozycji swój tabor. Jest to duża odpowiedzialność, gdyż los przewoźników znajduje się w rękach firmy. Dlatego DARTOM dba o to aby zapewnić im jak najlepsze warunki współpracy. Przewoźnicy mogą liczyć na bardzo korzystne warunki wynajmu taboru, doskonałą ofertę kart paliwowych czy bardzo szybkie płatności. Doświadczeni i kompetentni spedytorzy dbają o to aby samochody były optymalnie zaplanowane i realizowały jak największą ilość kilometrów.  

Obecny tabor składa się z samochodów standardowych o objętości 90 m3 i samochodów typu mega  o objętości 100 m3 , chłodni do transportu ładunków wymagających temperatury kontrolowanej, oraz zestawów wielkogabarytowych (samochody z przyczepą) mających 120 m sześciennych objętości, 80 % taboru ma pełne wyposażenie ADR.

Ochrona środowiska

Właściciele DARTOM-u uważają, że współczesna, rozwijająca się firma musi dbać o ochronę środowiska, co zresztą bardzo cenią sobie zarówno zagraniczni, jak i krajowi kontrahenci. Dlatego firma stale wprowadza coraz bardziej ostre normy ekologiczne, m.in. ograniczając emisję spalin. Obecnie około 100 % samochodów wyposażona jest w silniki spełniające wymagania normy EURO-6, natomiast 20% floty stanowią samochody gazowe zasilane płynnym gazem (LNG) 

DARTOM prowadzi też bezpieczną gospodarkę odpadami i racjonalną gospodarkę wodną, materiałową i energetyczną. W centrali firmy w Grodzisku Mazowiecki zainstalowano instalację fotowoltaiczną, która w 100% pokrywa zapotrzebowanie firmy na energię elektryczną.

Cyfrowa spedycja

Od wielu lat DARTOM intensywnie inwestuje w najnowsze rozwiązania informatyczne. Dzięki temu dzisiaj mówi o sobie, że stała się spedycją cyfrową dużo wcześniej niż takie hasło pojawiło się w przestrzeni publicznej. Dzięki zintegrowanym systemom informatycznym firma osiągnęła pełną automatyzację procesów transportowych. Dzięki połączeniom EDI zlecenia od klientów „wpadają” do systemu zarządzania transportem bez udziału człowieka. System wyszukuje optymalny samochód do realizacji zlecenia a połączenie zlecenia z pojazdem powoduje, że kierowca otrzymuje wszystkie niezbędne informacje na komputer pokładowy znajdujący się w pojeździe. Wśród tych informacji jest również nawigacja a dzięki punktom kontrolnym klient może otrzymywać statusy realizacji zlecenia.

Przyszłość dla dużych

Aktualne zmiany prawne na rynku europejskim i krajowym powodują, że świadczenie usług transportowych staje się coraz trudniejsze. Już niedługo małe firmy nie będą miały możliwości operacyjnych, żeby spełnić coraz to bardziej wyśrubowane wymagania. Jak w takiej sytuacji radzi sobie DARTOM. – Jesteśmy przygotowani na wypełnienie wszystkich wymagań prawnych. Na bieżąco śledzimy zmiany prawne i odpowiednio dostosowujemy naszą firmę. Zdajemy sobie sprawę, że małe firmy transportowe mogą mieć problem z dotarciem do wszystkich informacji, więc trudno oczekiwać, aby były przygotowane na spełnienie ciągle zmieniających się wymagań. Dlatego zapewniamy naszym podwykonawcom wsparcie w tej dziedzinie i dbamy o ich bezpieczeństwo. Hasło „transport sukcesu” pokazuje nasze dążenia i cele, które chcemy osiągnąć świadcząc usługę transportową. Robimy wszystko, żeby nasi klienci i podwykonawcy mogli odnieść sukces.

Plany na rok 2021 zakładają, że obroty firmy wzrosną o ponad 20 %. Wynik ten będzie możliwy do osiągnięcia dzięki dalszemu zwiększaniu floty transportowej oraz rozszerzeniu działalności o nowe usługi w transporcie krajowym i międzynarodowym. I chyba wszystko jest na dobrej drodze, ostatnio podpisano już dwa duże kontrakty.

Przewoźników zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu. Wszelkie informacje można znaleźć pod tym linkiem.