Dalszy los nielegalnego ładunku odpadów – przyjechał z Niemiec do Polski, teraz wróci do Niemiec

Co dzieje się z opadami, które nielegalnie wwożone są do Polski? Odpowiedzią na to pytanie może być poniższy komunikat WITD w Gorzowie Wielkopolskim. Ta żółta Scania została zatrzymana niemal dwa miesiące temu, właśnie z ładunkiem nielegalnych odpadów. Sprawą zajął Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, przewoźnika ukarano, a towar został zabezpieczony. Teraz natomiast ruszy on w przeciwnym kierunku, do Niemiec. Odpady mają bowiem zostać przekazane do kraju pochodzenia.

Inspekcyjny komunikat:

6 stycznia 2018 r., na drodze ekspresowej S3 w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego, inspektorzy z WITD w Gorzowie Wlkp. ujawnili nielegalny wwóz odpadów z Niemiec do Polski. Zawiadomiono o tym m.in. Inspekcję Ochrony Środowiska, która zakwalifikowała przewożone odpady jako odpad o kodzie 17 06 04 – materiały izolacyjne. Przewóz ten wykonywany był bez zgłoszenia i zgody właściwych organów.

29 stycznia 2018 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiadomił o przedmiotowej sprawie niemiecki urząd ds. środowiska i zwrócił się o podjęcie działań gwarantujących zwrot odpadów do Niemiec przez podmiot odpowiedzialny za ich nielegalną wysyłkę do Polski.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wspólnie z właściwym urzędem niemieckim Landesamt für Umwelt, Naturschutz und Geologie, Mecklenburg-Vorpommern ustaliły, że odpady zostaną zwrócone do kraju wysyłki.