OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 13 Marzec, 2018

Rajdowy MAZ z 930-konnym silnikiem, spotkany we Wrocławiu – ten sam pojazd zajął na Dakarze 2. miejsce

MAZ okazał się “czarnym koniem” tegorocznego rajdu Dakar. Białoruskie ciężarówki nigdy wcześniej nie występowały wśród finalistów, aż tu nagle fabryczny zespół MAZ-SPORTavto zajął świetne, drugie miejsce. Lepszy był tylko jeden z Kamazów, prowadzony przez prawdziwego weterana tych rajdów Eduarda Nikołajewa.

Wracając natomiast do MAZ-ów – Czytelnik Wojtek miał szczęście spotykać we Wrocławiu jedną z rajdowych ciężarówek tej marki. Pojazd miał na sobie wszystkie dakarowe oznaczania, w wśród nich numer startowy 512, wskazujący na ciężarówkę Siergieja Wiazowicza. To właśnie on zajął w tym roku wspomniane drugie miejsce, najwyraźniej kierując tym właśnie pojazdem. Można więc powiedzieć, że poniżej widzicie żywą legendę białoruskiej motoryzacji 😉

Skąd jednak taka żywa legenda wzięła się we Wrocławiu? Jak wyjaśnia Wojtek, ciężarówką jechało dwóch białoruskich mechaników. Jeden z nich był mu kompletnie nieznany, natomiast drugi to Andriej Żyhulin – pokładowy mechanik Siergieja Wiazowicza, również uczestniczący w Dakarze i współodpowiedzialny za wspomniane drugie miejsce. Panowie prowadzili samochód do czeskiego serwisu i po drodze zatrzymali się w jednym z wrocławskich hoteli.

Oczywiście pojawia się kolejne pytanie – dlaczego akurat do Czech? To zapewne związane jest z faktem, że silniki dakarowych MAZ-ów w dużej mierze przygotowane są przez Czechów. Chodzi tutaj o praską firmę Buggyra, wyspecjalizowaną w rajdowych i wyścigowych ciężarówkach. Na zamówienie MAZ-a modyfikuje ona amerykański silnik Caterpillara C13, będący 12,5-litrową jednostką o sześciu cylindrach. W ramach zmian montuje się między innymi układ dwóch turbosprężarek, a efektem końcowym jest moc około 930 KM.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 19 komentarzy

 1. bugajewicz napisał(a):

  Nazwisko trzeba pisać jak “Żyhulin”

 2. egon napisał(a):

  bestia , i pewnie spalanie na poziomie 50 l / 100 oczywiscie na autostradzie

 3. Michu napisał(a):

  Nie podobno tylko w dniu wczorajszym widziałem go w wawie na trasie siekierkowskiej robił wrażenie

 4. Kaziu napisał(a):

  To coś ma tacho? czy tez jest zarejestrowany jako pojazd specjalny i Tacho nie jest wymagane???

 5. Długi napisał(a):

  Wczoraj mnie prowadził całe 82km/h drogą krajową Nr.2 od Miedzyrzeca podl. Aż do obwodnicy Mińska maz. Na której się nie dał wyprzedzić.

 6. raptownywaldek napisał(a):

  A to moze po drogach publicznych jezdzić?Halogeny to w nocy na pustyni ale w dzien gdzie on ma zwykle lampy?

 7. Spedytor napisał(a):

  Napisanie tekstu bez błędów jest chyba niemożliwe?

 8. piter napisał(a):

  Wczoraj na S8 kolo Sieradza mnie mijał ja 90km/h a ten jak strzała obok hehe. Ale było go słychać z daleka.

 9. Kresowiak napisał(a):

  W Krakowie też go trochę tuningowali

 10. Tedy napisał(a):

  I nasi rodacy napier… sie z Ruskich czy Bialorusiniow ale chociaz maja swoje ciezarowki.A w Polsce nic nie zostalo.No i to 1/2 miejsce,bic brawo.

 11. jj napisał(a):

  weterana tych rajdów, weterana

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.