Zdjęcia: Konar sp z o.o.
Już tylko półtora miesiąca zostało do kolejnej zmiany w niemieckim systemie myta. 1 lipca opłaty drogowe zostaną rozszerzone na ciężarówki o DMC między 3,51 a 7,5 tony, co może oznaczać wyraźny wzrostów kosztów dla branży dystrybucyjnej. W nowym cenniku będzie jednak bardzo istotna „furtka”, a zestaw wykonany ostatnio przez polskiego zabudowcę może doskonale do niej pasować.
Właśnie z myślą o niemieckim kliencie, podpoznańska firma Konar przygotowała lekki zestaw na bazie Iveco Daily 50C18. Bazowy samochód został w nim przerobiony na ciągnik siodłowy, na co Konar posiada oficjalną homologację (pozwalającą zarejestrować wariant 50C18 także jako ciągnik 3,5-tonowy). Za to z tyłu podpięto jednoosiową naczepę, wykonaną w większości z aluminiowych komponentów. Jest to naczepa o długości 5 metrów i szerokości 2,3 metra, zwieńczona windą rozładunkową, zasilaną elektrycznie z instalacji ciągnika. Co też ciekawe, za windą ukryte są niesymetryczne drzwi dwuskrzydłowe, pozwalające wejść do wnętrza naczepy także bez konieczności opuszczania windy.
Prezentowany pojazd będzie służył do transportu żywności dla zwierząt, w barwach jednej z niemieckich hurtowni. Dlaczego natomiast tego typu zestawy mogą być świetną odpowiedzią na nowy cennika myta? Jak już wyjaśniałem w marcowym artykule, Niemcy wprowadzają opłaty dla pojazdów o DMC między 3,51 a 7,5 tony, ale nie dotyczą one zestawów, w których pojazd ciągnący będzie samochodem lub ciągnikiem 3,5-tonowym. Ta „furtka” w praktyce oznacza, że lekki zestaw z naczepą będzie mógł pokonać 100 kilometrów o co najmniej 15 euro taniej niż 7,5-tonowa solówka o porównywalnej ładowności.
Oficjalne potwierdzenie ze strony „Toll Collect” (operatora myta):
Maksymalna masa całkowita mojego pojazdu wynosi 3,5 tony. Czy od 1 lipca 2024 roku mój pojazd będzie podlegał obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej?
Nie, pojazdy o maksymalnej masie całkowitej (MMC) 3,5 tony lub mniejszej nie podlegają i nie będą podlegać obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej. Od 1 lipca 2024 roku obowiązek uiszczania opłaty drogowej będzie dotyczył wyłącznie pojazdów o MMC powyżej 3,5 tony.
Czy pojazd o MMC wynoszącej 3,5 tony będzie od 1 lipca 2024 roku objęty obowiązkiem uiszczania opłaty drogowej, jeśli dołączę do niego przyczepę?
Nie, zestawy pojazdów podlegają opłatom drogowym tylko wtedy, gdy ciągnik siodłowy (pojazd silnikowy) ma maksymalną masę całkowitą powyżej 3,5 tony. To także nie zmieni się od 1 lipca 2024 roku.