DAF XG+ pojawił się w Chinach – zakupy dokonane przez chińskich producentów

 Na zdjęciach widzimy właśnie omawiane pojazdy.

W chińskich mediach społecznościowych pojawiły się ostatnio zdjęcia dwóch ciągników siodłowych DAF XG+, sprowadzonych na teren Chińskiej Republiki Ludowej. Sami Chińczycy nie kryją tym zaskoczenia, wszak DAF nigdy nie zrobił u nich zauważalnej kariery, a obecnie nie jest tam nawet oficjalnie dostępny. Skąd więc wzięły się omawiane egzemplarze? Podobno jest to efektem zainteresowania, które holenderski pojazd wywołał u chińskich inżynierów.

Fabrycznie nowe DAF-y miały zostać sprowadzone do Chin przez tamtejszych producentów. Mówi się, że pierwszego z nich sprowadził lider chińskiego rynku ciężkich ciężarówek, czyli FAW Jiefang, natomiast drugi miał trafić do zakładów marki Foton. Ciągniki zapewne będą tam analizowane pod kątem konstrukcji nadwozia oraz układu napędowego, a sądząc też po krążących w sieci zdjęciach, przejdą testy z naczepami, wykonywane pod obciążeniem.

Czy wszystko to może oznaczać, że wkrótce ujrzymy samochód wyglądający niczym kopia DAF-a, z chińskim znaczkiem? Znając wcześniejsze historie tego typu, jest taka szansa. Osobiście bym się jednak spodziewał, że Chińczyków interesuje konkretnie konstrukcyjna strona kabiny, jak zaokrąglony przód i wydłużenie części sypialnej z kontrolowanymi strefami zgniotu. Chińskie przepisy mocno promują bowiem ciągniki o powiększonych kabinach, a tamtejsi producenci przedstawiają je w coraz to nowych formach. Wymownie świadczy o tym także decyzja chińskiego oddziału Mercedesa, który specjalnie na chiński rynek stworzył wydłużoną wersję modelu Actros, niedostępną w Europie. Pisałem o tym niedawno w dwóch artykułach: Dłuższa sypialnia dla nowego Mercedesa Actrosa – nowość pokazana w… Chinach oraz Mercedes potwierdza: dłuższy Actros trafia do sprzedaży, ale tylko w Chinach

Dla wyjaśnienia dodam, że kupowanie ciągników od konkurencji to zjawisko stosowane także w Europie. Najbardziej znanym przykładem na to jest firma Scania Transportlaboratorium, będąca własnością Scanii i odpowiedzialna między innymi za międzynarodowy transport między jej fabrykami. Przedsiębiorstwo to zatrudnia 120 kierowców i posiada około 50 ciężarówek, a część z nich to najnowsze modele konkurencji, poddawane w ten sposób praktycznym testom. Tak dla przykładu, gdy Volvo Trucks wprowadziło dwusprzęgłową skrzynię zautomatyzowaną I-Shift Dual Clutch, krótko później pojazd z taką przekładnią zaczął pracować w Scania Transportlaboratorium, by zweryfikować przydatność tego rozwiązania w praktyce.

Dla przykładu, ciągnik marki FAW Jiefang:

Dla przykładu, ciągnik marki Foton: