DAF XF95 z przyczepą ważył 78 ton – 158 automatycznych mandatów w jeden tydzień

Automatyczne mandaty za przeładowanie, wystawiane przez specjalne bramownice, nie odstraszają ukraińskich przewoźników. Jak bowiem podają najnowsze statystyki, tylko w dniach 21-27 listopada 38 urządzeń wystawiło aż 158 różnych kar. Są też miejsca, gdzie mandaty padają naprawdę masowo, jak bramownica spod Dniepropietrowska, która sfotografowała w jeden tydzień 69 przeładowanych ciężarówek.

Sądząc po takich statystykach i uwzględniając powszechną wiedzę o istnieniu bramownic, można odnieść wrażenie, że ukraińskie firmy po prostu wliczają te mandaty w koszty. Pasowałoby to też do licznych rekordzistów, którzy regularnie pojawiają się na zdjęciach. Przykładem z ubiegłego tygodnia może być DAF XF95, który 21 listopada został zważony na bramownicy z Połtawy. Trzyosiowa ciężarówka tworzyła zestaw z również trzyosiową przyczepą, całość miała zabudowy charakterystyczne dla przewozu zboża, a masa całkowita wyniosła aż 78 ton! Mówiąc więc krótko, pojazd był dwukrotnie cięższy niż pozwalało na to prawo, a do tego musiał mieć naprawdę poważnie przeciążone osie.

Inaczej niż u nas, ukraińskie prawo nie przewiduje osobnej kary za przeciążenie osi. Grzywnę płaci się więc tylko za ogólne przeładowanie, a powyżej 30-procentowego przekroczenia DMC stawka kary przestaje już rosnąć. Osiąga ona wówczas maksimum, wynoszące 51 tys. hrywien i właśnie taka kara miała zastosowanie w przypadku czerwonego DAF-a. W przeliczeniu na naszą walutę, mowa tutaj o około 6,2 tys. złotych.