DAF XF105 z 2006 roku, który przejechał już 2 miliony kilometrów, nieustannie jeżdżąc do Skandynawii

daf_2_miliony_pierwszy_wlasciciel

Dlaczego DAF-y XF105 cieszą się na rynku wtórnym tak dużym powodzeniem, a przy tym coraz lepiej trzymają wartość? Egzemplarz widoczny powyżej, należący do holenderskiej firmy Buiter Transport, może być tutaj dobrym wytłumaczeniem. Ta jedenastoletnia ciężarówka przekroczyła bowiem właśnie przebieg 2 mln kilometrów, robiąc to bez najmniejszych problemów i nadal nie wybierając się na żadną emeryturę.

Już sam fakt osiągnięcia 2 mln kilometrów w ciągu jedenastu lat może robić wrażenie. Jakby jednak tego było mało, ciężarówka wyjeździła ten przebieg z ciężkimi ładunkami chłodniczymi, wożąc między Beneluksem a Skandynawią między innymi owoce, warzywa oraz ryby. Co więcej, DAF kilkukrotnie zmienił przy tym kierowcę, a jego silnik nie tylko pochodzi z początku produkcji, ale także został skonfigurowany w najsłabszej, 410-konnej wersji. Uwagę zwraca także sprawność zautomatyzowanej skrzyni biegów AS Tronic, która pomimo upływu tylu lat i przejechania tylu kilometrów cały czas korzysta z oryginalnego zestawu sprzęgła.

Jak tłumaczy właściciel firmy, pan Henk Buiter (na zdjęciu), przez całe jedenaście lat eksploatacji DAF nie sprawiał żadnych kłopotów. Biorąc natomiast pod uwagę fakt, że silnik spełnia tutaj już normy emisji spalin Euro 5, nie ma po prostu żadnego powodu, aby wymienić ten pojazd na nowszy. Dlatego też samochód dalej będzie pracował przy trasach na Skandynawię, nakręcając na licznik już trzeci milion. Za jego kierownicą znajdziemy zaś przede wszystkim samego pana Buitera, który jest obecnie stałym kierowcą tego pojazdu. Jest to o tyle ciekawe, że jego pracownicy mają już do dyspozycji pojazdy nowszej generacji.

daf_2_miliony_pierwszy_wlasciciel_2