DAF XF w wersji GT – limitowana edycja inspirowana samochodami sportowymi

Daytona Grey to jeden z najpopularniejszych kolorów wybieranych przez posiadaczy Audi ze sportowej serii RS. Jest to też kolor, który doskonale pasuje do czerwonych i czarnych dodatków. A teraz właśnie ten kolor trafił na limitowaną serię DAF-a XF.

To jedna z tych serii, do których stworzenia naprawdę się przyłożono. Wszystko jest dziełem jednego z niderlandzkich dealerów, firmy Truckland, a nazwa limitowanego pojazdu to DAF XF GT. Ten ostatni przydomek ma być nawiązaniem do samochodów sportowych. W końcu GT zrodziło się jako skrót od nadwozia Grand Tourer, a więc sportowego, ale też dużego  luksusowego coupe, służącego do pokonywania dalekich dystansów. A z czasem GT stało się wyróżnikiem po prostu sportowych wersji, jak GTI w Volkswagenie, GTA w Alfa Romeo, GTE w Oplu, czy GTR w Nissanie.

Audi RS7 w kolorze Daytona Grey i Maserati 3500GT z 1957 roku jako przykład prawdziwego Grand Tourera:

Co XF GT może zaoferować w praktyce? Każdy egzemplarz ma być wyposażony w najmocniejszy wariant silnika, rozwijający 530 KM. Nadwozie pokrywa wspomniany lakier „Daytona Grey” z czarnymi i czerwonymi dodatkami, a pod zderzakiem mamy ozdobny spojler. Felgi to aluminiowe Alcoa Dura Bright, a w środku można znaleźć wentylowane fotele z czarnej skóry, z typowo sportowymi, czerwonymi przeszyciami. Jest też pełen zestaw systemów bezpieczeństwa, hamulec MX-Brake, materace w najgrubszym wydaniu, system multimedialny z dotykowym ekranem, trąby układu pneumatycznego oraz reflektory LED.

Premiera wersji GT miała miejsce na torze wyścigowym w Zandvoort, gdzie przez lata organizowano jedne z najbardziej prestiżowych wyścigów Europy. W 2021 tor ma też zasłynąć na nowo, gdyż przywróci się tam zmagania Formuły 1. I tym samym mamy kolejne nawiązanie do samochodów sportowych.