DAF w kolorze zwanym toskańskim żółtym, z bogatym wyposażeniem oraz ciekawą zabudową, to widok przywodzący na myśl ciężarówki z oficjalnych premier, pokazywane mediom oraz klientom w 2021 i 2022 roku. Prezentowany egzemplarz nie będzie jednak pokazową „demówką”, lecz przygotowano go do konkretnej, ciężkiej pracy, mającej odbywać się na polskich drogach.
Ten specjalistyczny DAF wyjechał ostatnio od olsztyńskiego dealera z Grupy DBK i trafił do firmy Katalpa z Miłomłyna pod Ostródą, zajmującej się produkcja oraz montażem domów drewnianych. To właśnie z myślą o tym zastosowaniu wybrano podwozie z napędem na dwie tylne osie, ciężki żuraw Fassi F455, a także zabudowę oraz przyczepę centralnoosiową z platformami. Te ostatnie zostały wyprodukowane w Polsce, w firmie zabudowującej Wesob-Wecon.
Bazowym podwoziem jest tutaj DAF XD z pakietem Extra Robust. Pod tą nazwą kryje się ciężarówka z nisko zawieszoną kabiną, zapewniająca łatwe wsiadanie i świetny zakres widoczności, a jednocześnie mogąca zaoferować zwiększony kąt natarcia oraz wzmocniony, terenowy zderzak. W połączeniu z napędem 6×4, ułatwi to przejazd przez tereny leśne, na przykład na montaże domów letniskowych. Ponadto kierowca będzie miał do dyspozycji miejsce pracy znane z większych modeli DAF-a, kabinę sypialną z płaskim dachem oraz pełen pakiet kamer zastępujących lusterka.
Pod kabiną kryje się 10,8-litrowy silnik typu Paccar MX-11. Jest to największa jednostka, jaką udało się zmieścić w modelu XD, a w prezentowanym egzemplarzu rozwija ona moc 450 KM. Do tego doszła oczywiście zautomatyzowana skrzynia biegów marki ZF. Sądząc też pod braku dodatkowych poprzeczek na atrapie chłodnicy, układ napędowy pochodzi tutaj jeszcze sprzed jesiennej modernizacji, a więc sprzed wprowadzenia zmienionych faz rozrządu, z tak zwanym Cyklem Millera. Więcej o tej modernizacji pisałem w następującym artykule: DAF z nowym napędem i nowym wyposażeniem – czego spodziewać się po zmianach?
Zdjęcia z kilku pierwszych tras, opublikowane przez firmę Katalpa: